banner32

Birlik ve beraberlik destanı Çanakkale yad edildi

Başakşehir Belediyesi 18 Mart Çanakkale Zaferi özel bir programla yad etti.

Birlik ve beraberlik destanı Çanakkale yad edildi
Milli birlik ve beraberliğimizin destanlaşan örneği Çanakkale Zaferi’nin 101.yılında şehit ve gazilerimizi anmak için özel bir program gerçekleştirildi. Programda, Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan büyük destanı bilinmeyen detayları ile anlattı. Grup Tillo ise kardeşlik türküleriyle Çanakkale ruhuna yeniden ses verdi.

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programın ev sahipliğini Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş gerçekleştirdi. Başakşehirlilerin salonun tamamını doldurduğu gece Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı.

‘Çanakkale'yi doğru anlatacak kitaplara ihtiyacımız var’

Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan yaptığı konuşmada şunları kaydetti, “Çok özel bir gündeyiz. 18 Mart’ın yıl dönümü son yıllarda adeta milli bir güne, milli bir bayrama dönüştü. Bugünlere kolay ulaşılmadı, 1920’lerde 1940’larda adeta Çanakkale unutturulmaya çalışıldı. 1940’larda bir kitap İngilizlere fazla yükleniyor diye yasaklanmıştı. Biz bugünlerde Çanakkale’yi yad edebilmek için Çanakkale gibi bir mücadelede verdik.”

Armağan sözlerini şöyle sürdürdü, “18 Mart Deniz Zaferi'nin kahramanı kimdir diye sorduğumda Seyit Onbaşı, Mustafa Kemal diyenler var ama üçüncü dördüncüyü söyleyebilen çok nadirdir. Çanakkale'de öne çıkan iki isim Cevatpaşa ve Selahattin Adil Bey’dir. Fakat savaşta tek bir isim öne çıkarmak için bu iki değerli ismi tarihten sildiler. Halil Sami Bey, Binbaşı Mahmut Sabri unutturulan isimlerdendir. Çanakkale'yi doğru dürüst anlatacak kitaplara ihtiyacımız var. Çanakkale'de kara muharebelerinin bu kadar uzun sürmesinin sebebi bölgenin coğrafi yapısıdır. Adeta Cenabı Allah burayı Türkler savunabilsin diye özel yaratmıştır. Çanakkale'de kazanılan zafer bize öyle bir moral öyle bir motivasyon sağladı ki bugün bu ruh halini Mehmet Akif'in Asım'ın neslinde görebiliyoruz. Çanakkale'de bu ümmetin bir ümidi doğdu. Karanlık tablonun içerisinde Çanakkale bir şimşek gibi çaktı. Bu milletin tekrar ayağa kalkabileceğini dünyaya gösterdi. Çanakkale'nin ardından yeni kahraman yaratmamak adına unutturulmuş bir zaferimiz daha var, Kutul Amare. Meydan Savaşı'nda İngiltere'yi mağlup ettik. İngiliz ordusu 20.000 kayıp verdi. İngiltere'nin o tarihe kadar böyle bir kaybı yoktu. İngilizler biz teslim oluyoruz ama ne olur bizi esir almayayım, diye yalvardı. 1 milyon altın sterlin teklif ettiler ama Osmanlı, zaferine gölge düşürmemek adına tekliflerini kabul etmedi. Bu büyük Zafer maalesef ki bizlere unutturuldu.”

‘Asım idealine sahip çıkmamız lazım’

Armağan, Asım'ın nesli projesini ise şu sözlerle anlattı, “ Mehmet Akif, imanlı bir neslin nasıl olacağının projesi ortaya koymuştur. Asım tiplemesi de aynı zamanda iyiliğe, Allah'a, dinine bağlı, geleneklerine bağlı, akla, bilime önem veren bir nesildi. Akif şiirle roman yazmıştır. Bu ülkenin gerçek aydını Asım’dır, Asım bir prototiptir. Bizim Asım idealine sahip çıkmamız lazım.”

‘Ülkemde Çanakkale'nin ruhu devam ediyor’

Program, ‘Ortağız bir namusa’ adlı parçaları ile geniş bir hayran kitlesi oluşturan Diyarbakırlı Grup Tillo konseri ile devam etti. Grup; Türkçe, Arapça, Kürtçe ve Zazaca dillerinde Çanakkale türküleri ve ilahiler seslendirdi.

Tillo Grubunun sözcüsü Mustafa Kadaş, yaptığı selamlama konuşmasında kardeşlik mesajları verdi, “Çanakkale'yi bir yüzyıl geride bıraktık ama bugün ülkemde Çanakkale'nin ruhu devam ediyor ve devam edecektir. Çanakkale bizim için hem hüzün hem de dünyaya gösterdiğimiz bir kahramanlık destanıdır. Biz bugün Çanakkale'yi bir taziye gibi değil bir zafer gibi kutluyoruz.”

‘Kapımızı içeriden açmaya çalışıyorlar’

Gecenin sonunda Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, Mustafa Armağan ve Grup Tillo üyelerine teşekkür ederek, çiçek takdim etti. Başkan Yardımcısı Dikbaş, “ Rus uçağını biz düşürdük, düşürürüz. İsrail'e one minute, dedik yine deriz. Biz büyük bir milletiz. Biz, İstanbul'a 21 yaşındaki bir komutanın arkasında düştük, İstanbul'u aldık, yine alırız. Bizler, Viyana kapılarında dayandık, yine dayanırız. Biz 300 seneden beri geri dönme çabası içerisindeyiz. Döndük büyük bir hızla ilerliyoruz. Tüm dünyaya İslam nasıl yaşanır? Adalet nasıl getirilir? Zulüm nasıl durdurulur? Biz göstereceğiz. Bugün kapımızı içeriden açmaya çalışıyorlar. Gezi Parkı'nda dışarıdaki işbirlikçileriyle kapımızı içeriden açmaya çalıştılar. Büyük projelerimizi durdurmaya çalıştılar. Buna müsaade etmedik, etmeyeceğiz. 17-25 Aralık'ta kardeşlerimiz diye içimizde büyüttüğümüz paralel hainler oylarımızla seçtiğimiz Cumhurbaşkanımıza kumpas kurdular. İhanetlerine göz yummadık, yummayacağız. Biz asil bir milletiz, ilerlemenizi durduracak her ne varsa karşılarında milletin iradesini bulacaklar. Bizler 100 sene önce Çanakkale'de yan yana geldik, İslam milletinin kalbine yapılan saldırıyı durdurduk. Bir daha yaşanmasın diye Çanakkale'yi gerektiğinde tekrar yazarız” dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35