banner32

Bilgievlerinden muhteşem bağlama konseri

Başakşehir Belediyesi Bilgievi öğrencileri bağlamaları ile gönülleri titretti. Başakşehir Belediyesi’nin yedi Bilgievinde eğitim alan öğrencilerden oluşan 50 kişilik orkestra geleneksel sazımız bağlama ile türkü şöleni sundu. Gecenin konuk sanatçısı bağlama ustası Bayram Bilge Tokel, bilgievi öğrencileri ile birlikte çaldı, söyledi.

Bilgievlerinden muhteşem bağlama konseri
Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen bağlama konserinde Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir, Başakşehir Belediyesi Bilgievi Koordinatörü Zekeriya Özberk’de öğrencileri yalnız bırakmadı.
 
Bağlama ustası Bayram Bilge Tokel, öğrencilerle çaldı

50 öğrencinin yer aldığı Bilgievi bağlama orkestrası alkışlarla sahne aldı. Öğrenciler gecede türkülerimizin en seçkin örneklerini seslendirdi. Programda solo performanslarsa alkışlarla karşılandı. Gecede Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir’de sahneye çıkarak saz çaldı. Türkü konserinin konuk sanatçısı Bayram Bilge Tokel ise bilgievi öğrencisi ile birlikte sahne aldı. Tokel, yaptığı selamlama konuşmasında, “Benim için bu akşam çok anlamlı bir gece. Hepsi birbirinden değerli ve başarılı bu genç yavrularımızın huzurlarında olmaktan çok mutluyum. Türkiye'de ve dünyada konser için gitmedim şehir kalmadı Başakşehir belediyemizin bilgievlerinde yapılan çalışmalar ve gençlerimizin performansları gerçekten çok güzel, hepsini tek tek kutluyorum. Asıl tebrik ise belediyemize ait. Bu gençlerimizin yeteneklerini sergileyecekleri bir mekan hazırlamışlar. Hepsini tebrik ediyorum. İnşallah bu gençler geleceğin sanatçılar olacak. Biz her şeyimizi sazla sözle ifade eden bir milletiz. Halk Müziği bir eğlence müziği değildir,  binlerce yıllık ezgilerimiz çektiğimiz acıları, mutlulukları yansıtır. Türkülerimizi gençlerimiz geleceğe taşıyacaklar” dedi. Bağlama ustası Bayram Bilge Tokel sözleri Köroğlu'na ait bir Bozlak ve Neşet Ertaş'tan bir türkü söyledi.
 
‘Geleceğimizi gençlere emanet ediyoruz’

Türkü konserinin sonunda bir selamlama konuşması yapan Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş şunları kaydetti, “Başta kültür Müdürüm Basri Bey,  bilgievi koordinatörümüz Zekeriya Bey, Bilgievi müdürlerimiz ve çok değerli bağlama yöneticimizi Halil Bey'e çok teşekkür ediyorum. Bugün muhteşem bir görüntüyle karşılaştık. Binlerce yıldan geleceğe gidiyoruz, şuan o noktadayız. Biz bu gençlere güveniyoruz ve geleceğimizi bu gençlere emanet ediyoruz. Siz veliler bize güvendiğiniz bizde gençlerimizin yeteneklerini keşfettik ve keşfetmeye devam edeceğiz. 2023, 2053’e üç bininci yıla bayrağımızı dalgalandırarak gideceğiz. Artık ülkemizde durmak yok. Biz türkülerimizi acılarımızla birlikte söyledik sevinçlerimizi paylaşmak için söyledik, kardeşliğimizi paylaşmak için söyledik ve söylemeye devam edeceğiz. Gençlerimize güvenmezsek geleceği yürüyemeyiz. Biz en küçüğünden en büyüğüne kadar ülkemizi ve İslam dünyasının tüm sorunlarını çözsünler diye geleceğimizi gençlere bırakacağız.”
  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35