banner29

Bilgi Evleri Denizin Tarihine Yolculukta

eytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nin yaz boyunca çocuklara ve gençlere yönelik düzenlediği etkinliklerden biri de yaz gezileri. Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı’nın ardında Bilgi Evleri’nin ikinci durağı Deniz Müzesi oldu.

Bilgi Evleri Denizin Tarihine Yolculukta
12 Temmuz Perşembe günü gerçekleşen gezide öğrenciler Deniz Müzesi’nde adeta tarihe yolculuk yaptılar. Müzedeki değerli eserlerin her birini teker teker inceleme fırsatı bulan üyeler Selimiye Fırkayetyni’ne ait Lumbarağzı Ejder Figürü, birinci sınıf Zırhlı Kruvazör, Osmanlı Venedik Deniz Muharebesi’ni anlatan yağlı boya resimler, Reşit Paşa Hastane Gemisi ve Saltanat Kayıkları’na ait birbirinden güzel köşk armalarını gördüler.

Yaz döneminde sıcakların bastırdığı şu günlerde denize girerek rahatlamak haricinde denizle alakalı böyle bir faaliyet gerçekleştiren Bilgi Evleri yine orijinal bir etkinliğe imza attı. Müze çıkışında büyük denizcimiz Barbaros Hayrettin Paşa’nın mezarı ziyaret edilerek Fatihalar eşliğinde dualar edildi.

Üyeler Osmanlı İmparatorluğu’na ait tuğraları, fırkateynleri ve zırhlıları görmenin mutluluğunu yaşarken, bu devasa büyüklükteki eserleri dikkatle inceleyerek atalarıyla bir kez daha gururlandılar.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34