banner25

Belediye başkanı Bahçeşehir'de apartmanları ziyaret ediyor

Gazetemiz yazarı Nihat emeksiz de başkanı dinledi...

Belediye başkanı Bahçeşehir'de apartmanları ziyaret ediyor

29 Mart 2009 yerel seçimlerinden sonra Bahçeşehir ve Boğazköy de vatandaşa belediye çalışmalarını anlatmaya karar veren Belediye Başkanımız Sayın Mevlüt Uysal 05.01.2012 günü akşamı apartmanımıza geldi. Birkaç komşu ile birlikte yönetim odasında  sohbet etme fırsatı bulduk.

Hoş geldin faslından sonra sözü Başkana bırakarak, Bahçeşehir hakkında düşüncelerini dinlemeye başladık.Başkanın konuşması, Bir komşumuzun; siz konuşacaksınız, biz susacağız. Öyle mi? Sorusu ile kesildi. Konu Bahçeşehir’in iyi yönetilmediğine doğru kaymaya başladı.

Bahçeşehir iyi yönetilmiyor.

Bahçeşehir’de  ulaşımdan, dilencilerin çoğalmasına kadar  yüzlerce sorundan iki basit olay anlatıldı. Birincisi gece 24 den sonra testili kızlar mevkiinde patinaj yapan geçlere neden engel olunamadığı, İkincisi, cevre ve ses kirliliği yapan marketlerin kural dışı çalışmalarına neden göz yumulduğu. Yalnız bu iki örnek bile Belediye yönetiminin Bahçeşehir’i iyi yönetemediği anlatmaya yeter ve artar denildi.

Pazar yerinin satılmasını halka sormayacağım.

“Her şey halka sorulmaz. Pazar yerinin satılmasını halka sorarsam halk satmayın  park  olsun ortasına da büyük bir havuz yapın seyredeyim der” sözleri Pazartürk için referanduma gidecekmisiniz? Sorusuna yanıt oldu.

Trafiğin çok sıkıştığını bunun için pazartürk’ün kaldırılacağını, yerine konut yapılacağını, arsa satışından elde edilecek para ile yürüyüş yolunun Belediye’ye ait olmayan kısmının kamulaştırılacağı, Ispartakule’den  Boğazköy’e  uzanan yolun yapımına harcanacağı söylendi. Benzin istasyonu arsası Boğazköy’e yol yapılmak maksadı ile satılmıştı.Hatırlatması yapılınca, o para ile Kültür Sarayı, spor tesisleri yapıldı cevabını alınca seçimler sırasında  ihtiyaç kolisi ihalesini sormadık.

İsteyen fazla ödenen emlak vergilerini geri  alabilir

2009 yılında Belediye tarafından fahiş bir şekilde artırılan emlak vergilerini Güvercintepe Muhtarı yargıya taşıyarak iptal ettirdiğine göre, fazladan alınan emlak vergileri geri ödenecek mi ? sorusuna; “isteyen olursa öderiz. Bu dava henüz kaybedilmemiştir. Sonra nasıl olsa geri alacağız”. Denildi.

Neler konuştuk, neler konuşamadık.

Nüfus azlığından Devlet hastahanesi yapılamayacağı, Marmaray bittikten sonra Marmaray’ın Halkalı’dan  Ispartakule istasyonuna  kadar Ulaştırma Bakanlığı tarafından  uzatılabileceği,  Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan köprü kavşağının Şubat ayında biteceği, Loca inşaatın bu denli yükselmesine  imar müdürünün kot farkını farklı hesaplamasının  yol açtığı, bu yol üzerinde trafik sorunu yaşandığı,  o halde Loca’nın bitişiğini niye sattınız? Sorusuna; mecburuz, Belediye’nin gelire ihtiyacı olduğu, ama fazla yüksek olmayacağı,  spor tesislerinin yakında açılacağı, ancak ücretli olacağı,bahçe sulaması için arıtma tesislerini çalıştırmanın çok pahalı olduğundan yapılmayacağı,

Esenkent girişine konulan sola dönülmez levhasının geçici konulduğu,  kırmızı ışıkta geçilebileceği, Bahçeşehir’den Başakşehir merkezine gitmenin Edirne’ye otobandan gitmekten daha zor olduğu, Bahçeşehir’in ulaşım sorununun çözümü 10.01.2012 günü ihalesi yapılacak 3. köprünün yapımına bağlı olduğu, Başakşehir’i kuzeyden geçen yolun ancak kurtaracağını, Prestij çarşısının trafiğinin hafiflemesi için yolun çift şeride dönmesi gerektiği, konser salonu oto parkının  ücretli olacağı, belediyeciliği sürdürebilmek için bir şeyler yapmak gerektiği, bunun içinde en iyi yolun Bahçeşehir’de Belediye’ye ait arsaları satmak olduğu;   sohbetten çıkardığım notların bir kısmı.

Konuşmadıklarımıza gelince

Ya satılacak arsa kalmazsa?  Sorusundan başlayıp 270 milyon liralık Bahçeşehir Belediyesi bütçesinin nasıl kullanıldığını,  düzenlediğiniz film festivalinin bir gösterisine sadece altı seyirci gelmişken  bir milyon lira harcamanın savurganlık olup olmadığını içeren yüzlerce sorunun cevabını umarım  başka apartman toplantılarından sonra alırız. 09.01.2012  NİHAT EMEKSİZ

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2012, 23:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34