banner25

Başkan Uysal, Gölet için basın açıklaması yaptı

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Bahçeşehir Gölet'i ilk etapta iki kat büyütecek olan proje ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Başkan Uysal, Gölet için basın açıklaması yaptı

 Mevcut Bahçeşehir Gölet alanında yapılan basın açıklamasına Başkan Uysal'ın yanı sıra Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcıları, Nurettin Ertemel, Murat Şahin, bölge mahalle muhtarları ve basın mensupları katıldı.

 
'Mevcut Gölet alanında değişiklik yapılmayacak'


Mevcut göl ve yeşil alanı tüm çalışmalar bittiğinde İstanbul'un en büyük şehir parkı haline getirecek olan proje ile ilgili bilgiler veren Başakşehir Belediye Başkanı Uysal, son haftalarda basında çıkan asılsız haberleri de değerlendirdi, "Bahçeşehir Gölet ile ilgili haberler proje ile ilgili gerçekler ile uyuşmuyor. Biz Bahçeşehir'i satmıyoruz aksine bölge halkı ile birlikte mevcut alanı daha da genişletiyoruz. Göletimiz şu an 300-350 dönüm civarındadır, içerisinde de suni gölet var. Etrafında da restaurant alanları var. Bizim projemizde mevcut bu alanda betonlaşma anlamında her hangi bir değişiklik yapmayacağız. Bahçeşehir Gölet Parkı'nı beş kat büyütecek olan projenin birinci ve Gölet'i iki kat büyütecek olan çalışmamız var. Bu çalışma bizim seçim vaadimizdi ve her fırsatta biz bu projeyi bölge halkına anlattık. Bahçeşehir gölet alanının yanında özel mülk olan arazi, Başakşehir Belediyesi'nce  2011 - 2014 tarihleri arasında suni göl, spor alanları, çocuk parkları, kültür sanat merkezi, yaşam alanları ve yeşil alana dönüştürülmek için satın aldık. Bu süreçte CHP meclis üyelerimiz de bize destek verdi, oy birliği ile kararlar çıktı."
 
Mevcut park alanının İstanbul'da belediye eli ile yapılan en büyük çevre düzenleme çalışması olduğunu da belirten Başkan Uysal, "Park alanı bittiği zaman sadece Başakşehir için değil çevre ilçeler içinde önemli bir mesire alanı olacaktır. Proje tamamlandığında buradan yaklaşık 4 milyon vatandaş yararlanacak. Şu anda alanda İSKİ'ye ait atıl durumda olan bir arıtma alanı var. Şantiye alanı var. Şu anda alanın yaklaşık 100 dönümlük bölümü kötü bir görüntüye sahip. Alanda ki mülkiyetlerin toplanması ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Projenin toplam bedelinin 600 milyon civarında olmasını hesaplıyoruz. Çalışmanın ilk etabını yaparken rekreasyon alanındaki %5'lik imar hakkı 103 milyon liraya verilerek çalışmanın maliyetini karşılamaya çalıştık. Zira tüm dünyada bu tarz sosyal yaşam ve rekreasyon alanlarında imar hakkı en az %5'tir" dedi.
 
'Proje yarışması ile çalışmanın içeriği belirlenecek'
 
Şu ana kadar ise Bahçeşehir gölet alanıyla ilgili projenin her aşamasının kamuoyu ile

paylaşıldığını da belirten Başkan Uysal, "İstanbul'un gözde alanına yakışır bir çevre oluşturmak için  sitesiyle vatandaşlarımızın/bahçeşehirlilerin talep, fikir ve önerileri alınarak ve değerlendirilerek bu çerçevede uluslararası boyutta  bir proje yarışması yapılacak. Proje tamamlandığında İstanbul'un en güzel rekreasyon alanı olacak, Başakşehir'de zaten İstanbul ortalamasının üzerinde olan yeşil alan miktarı çok daha yukarılara çıkacaktır.  Başakşehir uygulanacak bu çevre politikalarıyla İstanbul'un en gözde ve en yeşil şehri olacaktır.  
 
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başkan Uysal, proje ile ilgili tarihleri de verdi, "Gölet projesi tamamen bittiğinde Gölet yaklaşık olarak 6 kat büyümüş olacaktır. 11500 m2'lik inşaat alanının dün ihalesini yapmış olduk. Ödüllü uluslararası proje yarışmamızı da en kısa sürede sonuçlandırmayı hedefliyoruz. Eylül-ekim ayı gibi projemiz şekillenmiş olacaktır. ilk etabın iki yıl içerisinde tamamlanmasını planlıyoruz. İkinci etap ile ilgili çalışmaları da 2019 yılına kadar bitirmeyi hedefliyoruz" dedi.
 
Başakşehir Belediye Başkanı Uysal basın açıklamasının ardından katılımcılar ile birlikte Gölet bölgesini gezdi. Başkan Uysal, basın mensuplarına çalışmaları yerinde anlattı.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34