banner29

Başkan Kartoğlu’ndan Engelsiz Kafe sözü

Başakşehir Özel Eğitim İş Uygulaması Merkezi’nde eğitim gören Down sendromlu öğrenciler, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’nu ziyaret ederek, “hayat birlikte güzel” dedi.

Başkan Kartoğlu’ndan Engelsiz Kafe sözü
 Öğrencilerin tişörtlerinde ‘Her Semte Engelsiz Kafe’ yazısını gören Başkan Kartoğlu, “İlçemizde ağır ve mental engellilerin eğitim, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerini aynı anda alacağı Türkiye’de ilk ve tek engelli rehabilitasyon merkezi yapılıyor. Öyleyse çağrınıza uyarak, BERM projemize sizler için bir Engelsiz Kafe de ilave edeceğiz” diyerek tüm engelliler için müjdeyi verdi.

 

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü münasebetiyle Başakşehir Özel Eğitim İş Uygulaması Merkezi’nde eğitim gören Down sendromlu öğrenciler, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’nu ziyaret etti. Başkan Kartoğlu, öğrencilere Engelsiz Kafe sözü verdi.

 

Başakşehir Özel Eğitim İş Uygulaması Merkezi Müdürü İlker Şendoğdu ve öğretmenler Down sendromlu öğrenciler ile birlikte Belediye Başkanı Kartoğlu’nu makamında ziyaret etti. Okul müdürü Şendoğdu, merkezde 105 engelli öğrencinin eğitim aldığını belirterek 10 öğrencinin Down sendromlu olduğunu söyledi.

 

Başkan Kartoğlu, Kayaşehir’de inşa edilmekte olan ağır ve mental engellilerin eğitim, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerini aynı anda alacağı Türkiye’de ilk ve tek engelli rehabilitasyon merkezinin inşaatının hızla devam ettiğini belirterek önümüzdeki eğitim-öğretim dönemine yetiştirileceğini söyledi.

 

Engelli bireylerin yaşam kalitesini yükseltmek, sosyal hayata daha aktif katılımlarını sağlamak için her türlü desteği verdiklerini ifade eden Kartoğlu, “16 bin metrekarelik alanıyla da Türkiye’nin en büyük Engelli Rehabilitasyon Merkezi’nde son teknoloji ve tekniklerle donatılmış ‘Uzay terapi, duygusal algı, duygusal bütünleşme ve robotik rehabilitasyon odaları’ yer alacak” diye konuştu.

 

Öğrencilerin ellerinde taşıdığı ve üzerlerinde yazan ‘Engelsiz bir dünya için el ele’, ‘Eksik değil fazla’, Engel değil destek olun’, ‘Paylaşmaya var mısınız’, ‘Gerçek sevgi kromozom saymaz’ ve ‘Hayat birlikte güzel” sloganlarını öğrencilerle birlikte okuyan Kartoğlu, öğrencilerin tişörtlerinde ‘Her Semte Engelsiz Kafe’ yazısını görünce onlara tüm engelliler adına müjde verdi. Kartoğlu, “Öyleyse çağrınıza uyarak, Engelli Rehabilitasyon Merkezi (BERM) projemize sizler için bir Engelsiz Kafe de ilave edeceğiz” dedi.

 

Öğrenci ve öğretmenler Başkan Yasin Kartoğlu ile çektirdikleri farkındalık fotoğrafının ardından okullarına döndü. 

  

"DÜNYA DOWN SENDROMU GÜNÜ"


Down sendromu, vücutta fazladan bir kromozom bulunmasıyla ortaya çıkan hastalık değil, genetik bir durum. Birleşmiş Milletler 21 Mart’ı “Dünya Down Sendromu Günü” olarak tanıyor.21 Mart Dünya Down Sendromu Günü, bu genetik farklılığının daha da tanınmasına yardımcı olmak için çeşitli kampanyalar etkinlikler düzenleniyor. Farkındalığın '21 Mart' tarihinde olmasının nedeni ise yine kendileri kadar özel. 21. kromozomlarının 2 tane yerine 3 tane olması takvimlerde 21 ve 3 rakamını özel kılıyor.


Dünya genelinde 6 milyon, Türkiye'de ise yaklaşık 70 bin civarı insanın bu genetik farklılığı taşıdığı tahmin ediliyor.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35