banner29

Başarıya Odaklanmak

Düşünce koçu, Eğitimci-Yazar Münir Arıkan Başakşehirli öğrencilerle buluştu.

Başarıya Odaklanmak
Başakşehir Belediyesi’nin ‘Gençler Yazarlarla Buluşuyor’ programları çerçevesinde düzenlenen söyleşi programı TOKİ Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleşti. Okul öğrenci ve öğretmenlerinin katıldığı söyleşide Arıkan, ‘Başarıya odaklanmak’ üst başlığında gençlerle sohbet etti.
 
‘İnovasyon bugünün ve geleceğin en büyük özelliği olacak’

Konuşmasına İnovasyonun tanımını yaparak başlayan Münir Arıkan,”Inovasyon bir şey yaptıktan sonra cebine giren paradır, markalara katkı sağlayan bir değer, sana gelen prestij, bir onurdur. Inovasyon bugünün ve geleceğin en büyük özelliği olacaktır. Dünyada 7 milyar insan var, iki milyarı yaşlı ve hasta, bunun bir milyarı annelerimiz ve ev hanımları, bir milyarı sizin gibi öğrenciler yani anne babasının parasıyla yaşayıp işe ihtiyacı olmayanlar, geriye 3 milyar kaldı. Bunlar işe ihtiyaç duyan kişilerdir. Dünyada 1,2 milyar iş var. 3 milyardan bu rakama çıkarttığımızda geriye 1,8 milyar kalır. İşte biz bu savaşı anlamazsak mezun olduktan sonra işsizler ordusuna katılırız. Üniversite mezunu olmak iş bulacağının garantisi değildir. Dünyada da böyle bir garanti yoktur. Dünyada ve ülkemizde yaklaşmakta olan bir meslekler savaşı vardır. Bunun bilincine varmalıyız. Bu aşamada iki düşmanımız var bunlardan birincisi ayakta durmaktır. Uyanmamız gerekiyor. İlk rakibiniz 1,8 milyon işsiz ordusudur. Bu yarışta onlardan bir adım daha önde olmanız gerekiyor.  Ben sizi şanslı görüyorum, iman dolu kalpleriniz var Arapça öğreniyorsunuz İngilizce öğreniyorsunuz, kadim bir medeniyete değer veriyorsunuz.  İkinci rakibiniz ise asıl düşmandır.  Bu düşman robotlardır. 15-20 yıl önce İstanbul'da köprülerde gişe görevlileri vardı, şimdi onların yerini  kartlar aldı. 1903 yılında bir arabayı 100 usta 10 günde imal ediyordu, bugün ise bir üretim bandında 170 robot var. İnsandan 100 kat daha hızlı imalat yapıyorlar. Günümüzde 10 dakikada bir araba üretiyor robotlar. Bu, korkunç bir rakamdır.  Robotlar insanları yerini almaya başlamıştır” dedi.
 
Gelecekte pek çok mesleğin yok olacağını belirten Arıkan sözlerini şöyle sürdürdü, “Seksenli yıllarda daktilo her şeyimizde ama daha sonra bilgisayar teknolojisi öyle bir gelişti ki daktilonun yerini aldı.  Gelecekte tezgâhtarlık diye bir meslek de kalmayacak, çünkü akıllı ayna teknolojisi ile müşteriler ayna karşısında sanal ortamda kıyafet deniyorlar.  Gelecekte deneme kabinleri de kalmayacak, bu kabinleri yapan ustalar da kalmayacak. Bizler meslek seçimizi yaparken bu kriterlere dikkat etmemiz gerekiyor. Doğu kafası ile batı kafası birbirinden çok farklıdır, bizler sorunlara karşı pratik çözümler üretebiliriz ama batı en ufak sorununu bile o işe teknolojik bir alet icat ederek çözer ve bu bulduğu çözümü bize para ile satar. Bu nedenle düşünce sistemimizi de değiştirmeliyiz.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35