banner25

Başakşehirliler boğazı geziyor

Başakşehir Belediyesi ilçe sakinlerini İstanbul boğazında tekne gezisine götürüyor.

Başakşehirliler boğazı geziyor
Başakşehir mahallelerinden gelen talepler doğrultusunda düzenlenen tekne turunda ilçe sakinleri İstanbul’un eşsiz güzelliklerini denizden görme imkânı yakalıyor.

Katılımın ücretsiz olduğu tekne turunda yine ücretsiz ulaşım imkânı da sağlanıyor. Turlar, Cuma günü hariç her gün gerçekleştiriliyor. Mahallelerde belirlenen noktalardan kalkan otobüslerle önce Eminönü’nde ki tekneye hareket ediyor. Yaklaşık üç saat süren gezide profesyonel rehberler Avrupa ve Anadolu yakasındaki tarihi ve turistlik mekânlarını katılımcılara hikâyeleri ile birlikte anlatıyor. Katılımcılar belediyenin ikramı olan balık ekmek ve içecekten oluşan öğle yemeğini İstanbul Boğazı’nın eşsiz güzelliklerine karşı yiyor. Dönüşte ise yine otobüslerle katılımcılar mahallelerine bırakılıyor.

7 Mayıs’ta başlayan boğaz gezileri Ramazan ayına kadar devam edecek.

‘Hem geziyoruz hem de tarihimizi öğreniyoruz’

Çoğu ilk defa boğazı gören katılımcılar boğaz gezisini şu cümlelerle anlattı;

Rıza Dağ: “59 yaşındayım. İlk defa vapurla boğazı geziyorum. Çok memnunum, gelinim, torunlarım, oğlumla birlikte geldim. İstanbul denizden çok güzel görünüyor 1971 den beri İstanbul’dayım gezmeye hiç vaktim olmadı, hep çalıştım o yüzden ilk defa vapura biniyorum.”

Serpil Avşar: “Başakşehir, Güvercintepe Mahallesinde oturuyorum. 38 yaşındayım çocuklarımla ilk defa boğaz turuna katılıyorum, çok memnunum. Belediyenin sağlamış olduğu imkânlar sayesinde buradayız. Belediyemize çok teşekkür ediyorum.”

Tülay Aydoğmuş: “Güvercintepe Mahallesinde oturuyorum. Seneler önce bir kere daha böyle bir tura katılmıştım. İstanbul boğazdan gerçekten çok güzel görünüyor.”

Türkan Polat: “Bu geziye komşularım ve arkadaşlarımla geldim. Her sene katılıyorum çok seviyorum, çok hoşuma gidiyor. Boğaz turu yaparken hem geziyoruz hem eğleniyoruz, hem tarihimizi öğreniyoruz teşekkür ederiz."

Remziye Argun: “Altınşehirde oturuyorum. İlk defa boğaz turuna katılıyorum, gerçekten çok hoş çok güzel. Rehberin anlatımıyla tarihimizi daha iyi öğrendik. Seneye mutlaka tekrar katılmayı düşünüyorum. Başakşehir Belediyesi’nin bilgi aracılığıyla her zaman her yere gidebiliyoruz.”
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35