banner25

Başakşehir Kurban Bayramını kutladı

Başakşehirliler kurban ibadetlerini bu senede Türkiye’nin en modern ve sağlıklı tesislerinde huzurla yaptı. Kurban Bayramı ülke genelinde olduğu üzere Başakşehir’de de coşku ile kutlandı. Kayaşehir ve Bahçeşehir’de kurulan kurban alanında vatandaşlar mescitlerde bayram namazı kıldı, dost ve akrabaları ile bayramlaştı. İlçe sakinleri sıra beklemeden veteriner gözetiminde kurbanlıklarını kestirdi.

Başakşehir Kurban Bayramını kutladı


Modern, hijyenik ve nezih ortamı yanında mobil kesim üniteleri, sıra bekletmeyen randevu sistemi, otopark, ambulans, veteriner, cafe ve mescidi, 24 saat kamera sistemi ile Türkiye'ye örnek olan Başakşehir Belediyesi bu senede çalışmalarını bir ileriye taşıyarak vatandaşlara huzurla kurban ibadetlerini gerçekleştirebilmeleri için tüm imkanlarını seferber etti. Vatandaşlar önceden verilen sıra numarasına göre beklemeden kesim işlemi yaptırdı. Kurban ibadetini yapmak için gelenlere sabah kahvaltısı, sıcak ve soğuk içecekler öğlende etli pilav ve ayrandan oluşan menü ikram edildi.

 

BAŞAKŞEHİR BAYRAM ETTİ


Başakşehirliler ilk bayramlaşmalarını da kurban kesim alanlarında yaptı.

 

Kurban kesimi için Başakşehir Belediyesi’nin alanlarını tercih eden vatandaşlar alana kurulan mescitte bayram namazını hep birlikte kıldı,  Bayram namazını takiben alanda bayramlaşarak, kurban bayramının coşkusunu birlikte yaşadı.

 

Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin Kayaşehir Kurban alanına gelerek, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a vekalet eden Başkan Yardımcısı Yasin Kartoğlu ve Başkan Yardımcıları; Murat Şahin, Bedri Sinan Gül ve birim müdürleri ile bayramlaştı.

Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin, alanda bulunan vatandaşların bayramını tebrik ederek, sohbet etti.

 

BAŞKAN UYSAL’DAN BAYRAM TEBRİĞİ


Kurban bayramı vesilesi ile bayram mesajı yayınlayan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, başta Başakşehirliler olmak üzere tüm vatandaşların ve dünyanın her yerindeki Müslümanların Kurban Bayramı’nı tebrik ederek, “Kurban Bayramının başta Arakan olmak üzere dünyanın her yerindeki kan ve gözyaşının sona ermesine vesile olmasını diliyorum. Haç vesilesi ile kutsal topraklarda bulunan tüm Müslümanların bayramlarını tebrik ediyorum” dedi.

 

RANDEVULU KURBAN KESİMİ


Bayramlaşma merasimin ardından kurban kesimlerine geçildi.

 

Vatandaşlar daha önceden verilen sıra numaralarına göre yapılan anonslarla sıra beklemeden, kurban ibadetlerini gönül rahatlığıyla yaptı. Veteriner gözetiminde gerçekleştirilen kesim işleminin ardından aynı marketlerde olduğu gibi poşetlere konulan etlerini, market arabaları ile otoparktaki araçlarına götürerek, evlerine ulaştırdı.

 

HUZURLU BİR BAYRAM İÇİN HER ŞEY DÜŞÜNÜLDÜ


Başakşehirlilerin modern bir ortamda, huzurla bayram ibadetlerini gerçekleştirebilmeleri için alanlarda hazırlıklar günler öncesinden başladı.

 

Başakşehir Belediyesi iki bölgede kurulan satış ve kesim alanları vatandaşlar kadar satıcılarında ilk tercihi oldu. Türkiye’nin farklı bölgelerinden Kayaşehir Kurban alanına 2 bin 100 küçükbaş, 2 bin büyükbaş kurbanlık geldi. Alanda 1 küçükbaş, 4 tanede de büyükbaş kesim yeri hizmet verdi. Kayaşehir kurban alanına mevcut ünitelerin yanında kurban günü oluşabilecek yığılmaları önlemek için yedek kesim ünitesi de hazır bulunduruldu.

 

Bahçeşehir kurban alanına ise 700 küçükbaş ve 120 büyükbaş kurbanlık yer aldı. Kurban alanında vatandaşların sıra beklemeden kesim yaptırabilmeleri için 2 ünite kuruldu.

 

Kurbanlıkların yer aldığı çadırlarda satıcıların ve alıcıların rahatı içinse her şey düşünüldü. Alanlarda aydınlatma ve her çadırda su bulunuyor. Kurban satışı yapan vatandaşlara belediye tarafından sağlık ve teknik destek de sağlandı.

 

Kurban Bayramı’nda yaşanan kazaları en aza indirerek kurban kesimlerinin daha sağlıklı ve düzenli yapılabilmesi için bayramdan bir gün önce alanda görev yapacak olan kasaplara eğitim verildi. Dini kesim kuralları ve teorik bilgiler olmak üzere iki aşamalı eğitimden geçirilen kasaplara, kurban kesimiyle ilgili mezbaha bilgileri aktarıldı.

 

KURBAN ALANLARI PROBİYOTİK ÜRÜNLERLE İLAÇLANDI

 

Başakşehir kurban satış ve kesim alanları kokusuz olması ve hijyeni ile vatandaşlar ve satıcıları memnun etti. Kurban alanında koku oluşmaması için çadırlar ve kurban alanları hayvanlara zarar vermeyen organik probiyotik ürünler ile ilaçlandı, dezenfekte edildi.

 

24 saat kamera sistemi ile denetlenen kurban kesim alanlarında belediye tüm birimleri ile bayram boyunca vatandaşa hizmet verecek.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35