banner29

Başakşehir kurban alanları kokusuz ve sineksiz

Başakşehir’de kurulan kurban satış ve kesim alanlarına hijyen hakim. Başakşehir Belediyesi tarafından Başakşehir ve Bahçeşehir bölgelerinde kurulan kurban satış ve kesim alanları modern, hijyenik ve kokusuz ortamı ile hem alıcıları hem de satıcıları memnun ediyor.

Başakşehir kurban alanları kokusuz ve sineksiz
Kurban bayramında vatandaşın dert yandığı konulardan olan kurban pazarlarının kokması ve sineklenmesine Başakşehir Belediyesi örnek çalışmasıyla engel oluyor. İlçede kurulan kurban alanlarında kokudan ve sinekten eser yok. İstanbul ve ilçe sakinlerinin uğrak noktalardan birisi olan Başakşehir Belediyesi kurban satış ve kesim alanlarında kokuyu önlemek ve hijyenik bir ortam oluşturmak için her gün dezenfekte ediliyor.

Vatandaşların sağlıklı koşullarda kurban alabilmeleri ve satıcıların da hijyenik bir ortamda satış yapabilmeleri için yürütülen çalışmalar yaklaşan bayram nedeniyle hız kazandı. Alanlar öncelikli olarak Başakşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından sabahın erken saatlerinde temizlenerek, satış için hazırlanıyor. Vardiyalı olarak çalışan ekipler mıntıka temizliğinin yanı sıra çadırlardan çıkan atıkları topluyor. Temizlenen alan özel koku giderici solüsyonların kullanıldığı araçlar ile yıkanıyor. Başakşehir Belediyesi Temizlik İşleri ve Sağlık işleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler Kurban satış ve kesim alanında günlük rutin temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinin yanı sıra alanda oluşan kokuyu da önlemeye yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. Temizlik işlemlerinden sonra alanda ilaçlama çalışmaları başlıyor. Çalışmalarda hayvanların yer aldığı çadırlar, hayvanlar, kesim alanlarını koku giderme özelliği, bakterilerin üremesini engelleme özelliği olan ürünler ile ilaçlanıyor.
İlaçlama için kullanılan parfümlü biyolojik ürünle kötü koku yayan bakterilerin, toksinlerin ve zehirli gazların ayrıca hastalık yayan bakteri ve mantarların oluşumu enlenmiş oluyor.

Başakşehir Kurban satış ve kesim alanlarında ki temizlik, dezenfeksiyon ve ilaçlama çalışmaları Kurban Bayramı süresinde devam edecek.

‘Hijyen için probiyotik ürünler kullanıyoruz’

Başakşehir Kurban Pazarında görevli Veteriner Hekim Taner Bingöl, “Bizler Başakşehir Belediyesi olarak Kurban satış ve kesim yerlerinde her yıl yaşanan koku problemini ortadan kaldırmak üzere genel olarak hayvancılıkta da kullanılan probiyotik ürün dediğimiz ürünlerden kullanıyoruz. Burada kullanmış olduğumuz ürün yem katkı maddesi olarak hayvancılıkta kullanılan ve Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan da ruhsatlı bir ürün. Ürünü sabah ve akşam olmak üzere iki periyot halinde uyguluyoruz. Arkadaşlarımız probiyotik ürünün uygulamasından sonra takriben 10 dakika içinde koku yapan çürükçül bakteriyi ortadan kaldırmak suretiyle çalışan bir ürün. Koku ortadan kalktıktan sonra bir problemimiz kalmıyor” şeklinde konuştu.

‘Uygulama bu yıl daha verimli geçiyor’

Öte yandan Veteriner Hekim Bingöl, “Vatandaşlar buraya geldiklerinde öncelikli olarak koku olmayınca tabiî ki şaşırıyorlar. Bu ürünü biz de alıp evlerimizde kullanalım yönünde talepleri de oluyor. Biz sürekli burada olduğumuz için kokuya duyarsızlaşıp alamıyor olabiliriz fakat dışarıdan gelen gelenler de kokuyu almadıklarını söylüyor. Güzel tepkiler alıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda başladığımız bir uygulama. Profesyonel olarak bizim de yapmaya başladığımız bir uygulama oldu. Bu yıl daha verimli geçiyor” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35