banner32

Başakşehir Kızılay Kadın Kolu üyeleri şehitleri unutmadı...

Eğitimci İlyas Bilen'in başkanı oluğu Kızılay Başakşehir şubesi kadın kollarını da bir süre önce kurmuştu. Her siyasi görüşte kadınların görev aldığı oluşum kısa bir süre önce Çanakkale şehitliğine anlamlı bir ziyaret yaptılar...

Başakşehir Kızılay Kadın Kolu üyeleri şehitleri unutmadı...
Başakşehir Kızılay Kadın Kolundan anlamlı ziyaret 

İngilizlerin akşam 5 çayını İstanbul boğazında içmek hayali ile askeri ve sihalı gücüne güvenerek savaşlarda iyice yıpranmış olan Osmanlı ordusunun kendilerine  karşı mukavemet edemeyeceğini düşündüğü için  Çanakkale boğazını rahat bir şekilde geçip İstanbul'a ulaşacğına emindi.

Başakeşehir Times Haber Merkezi /Emine Arslan


Ancak Balkan harbindeki yenilgiden dolayı utancından insanların yüzüne bakamayan Yahya Çavuş ve benzeri cengaverlerin iman dolu yüreklerini hesaba katmayan ingiliz yöneticileri sert kayaya çarptıklarını Yahya Çavuş'un bir avuç askeri ile 4.000 ingiliz askerini Ertuğrul koyunda perişan ettikten sonra İngilizler Çanakkale boğazını o kadar kolay geçemeyeceklerini anlamışlardırç Ama yinede muhteşem donanmalarına ve sayısız askerine güveniyordu.

İngilizler bir gün önce denize mayın döşenip döşenmediğini kontrol edip son bir hamle ile Çanakkale boğazına hucum edip oradan İstanbul'a girmeyi deneyeceklerdi.  Ancak Nusrat Mayın gemisinin İngilizlerin kontrolünden sonra 26 tane mayını denşze paralel bir şekil deşedi.
 
Denizin temiz olduğu rapurundan sonra en büyük ve şatafatlı gemilerini boğaza doğru hareket ettirdiler. Ancak Nusrat'ın döşediği tüm mayınlar hedefi vurup ingilizlerin İstanbul hayalini yerle bir etti.

Arkadaşları şehit olan Balıkkesir Havranlı Seyyit Çavuş 275 kilo ağırlığındaki topu insan gücü ile sırtına alıp havan topuna sürüp ateşlemesi ile ingilzilerin sağlam kalen tek devasa gemisi de batırılmıştı.

İşte Bu tür olayların cerayan ettiği Gelibolu yarım adasındaki şehitlik bu kez de ana yüreğine ev sahipliği yaptı.


Başakşehir Kızılay Kadın kolu dedelerini unutmadı

Siyaset üstü bir oluşum olan Kızıaly'ın çatısı altında bir araya gelen kadınlar Başakşehir'de Kızılay'ın kadın kolunu kurdular. kadın kolu üyeleri gerçekleştirdikleri ilk gezilerini ÇANAKKALE ŞEHİTLİKLERİ ne yaptı.
 
Kadın kolu üyelerine Şehitlikler ile alakalı önemli bilgiler veren tur rehberinin engin tarih bilgisiyle Kızılay kadın kolları üyelerinin duygusal anlar yaşamasına sebep oldu. 

Kızalay kadın kolu üyeleri kendilerine bu imkanı sunan şube başkanı eğitimci İlyas Bilen'e teşekkür ettiler.

İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35