banner25

Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin ilçesini anlattı

Gazeteci yazar Hüseyin Çetiner www.istanbultimes.tv de yayınlanan Gündem programını bu seferde Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin’in makamında yaptı.

Sayın Kaymakamım bize hiç bilmyenler için Başakşehir’i anlatırmısınız ?

Tabiki anlatırım. Başakşehir birbirinden tamamen farklı dört  ayrı özelliği bünyesinde barındıran ve her gün yapılan yatırımlarla gelişen bir ilçedir. Orta bölge tabir edilen Şahintepe,Güvercintepe,Altınşehir ve Ziya Gökalp Mahallerimizde de bütün kamu hizmetleri gitmensine rağmen zamanında yapılan plansız kenetleşmeden dolayı şu an bazı sıkıtıları var. Ama devletimiz ve belediyemiz bunların en aza indirilmesi adına sürekli çalışıyor.
İstanbul Times Haber Merkezi / Söyleşi 

Bahçeşehir mahallerimiz de ise alt yapısı ve çevre düzenlemesi olan güzel bir uydu kentimiz var. 
Başakşehir Etaplar bölgesi de alt yapı ve çevre sorunları olmayan modern bir yaşam devam ediyor.
Türkiye’nin GAP’tan sonra en büyük  yatırımı olan  İkitelli Organize Sanayi bölgesinde yer alan 39 kooperatifin 37 si bizim ilçemizin sınırları içinde yer alıyor. Burası gerek ihracatta gerekse de üretim de ülkemize ciddi bir katma değer sağlıyor.
Son olarak da 2008 de kurulan 8 ilçe içinde süper ligde takımı olan tek ilçe Başakşehir olarak biz varız. Burada İstanbul Büyükişehir Belediyemizin ve İlçe belediyemizin katkılarından dolayı da teşekkür ediyorum.

6-7 Eylül olaylarında Güvencintepe Muhtarlığı  hasar görmüştü sizler burası için ne tür katkılar yaptınız  ?

Burası büyükşehir kapsamında olduğundan dolayı bizim Kaymakamlık olarak burada herhangi bir ödeme yapma imkanımız yok. Ancak mülki idare amiri olarak olayların yaşandığı dönemde henüz göreve yeni atanmış bir kaymakam olarak olayların yaşandığı zaman gerekli ziyaretleri yaparak muhtar ile fikir alışverişinde bulunmuş idik. Muhtarın 
hasar işlemi ile alakalı Valilik ve belediyemiz  gerekli destek ve katkı yapabilirler diye düşünüyorum.

Sizce Başakşehir’in en büyük üç sorunu veya ihtiyacı nedir ?

Başakşehir’in ihtiyaç veyaç veya sorunlarını İstanbul’un diğer 38 ilçesinden farklı  düşünmek çok doğru değil. Diğer 
ilçelerde olan sıkıntı veya ihtiyaçlar bizim ilçemiz içinde geçerli. Ama benim gördüğüm kadarı ile Başakşehir yüz ölçümü büyük bir ilçe. Bir yerinden diğer bir yerine ulaşmak için 35 km.yol gitmek gerekir. Bu mesafe diğer bir çok ilçede yok. Bundan dolayı da mahalleler arası  ulaşım konusunda biraz daha çaba sarf etmemiz gerekecek gibi görünüyor.

Peki GAP’tan sonra Türkiye’nin katma değer yaratan en büyük oluşumu olan İkitelli Organize sanayi bölgesi de sizin ilçenizin sınırları içinde bunun için neler söyleyeceksiniz ?

Evet İOSB de 39 tane Kooperatif var. Bunların 37 si Bizim ilçemiz olan Başakşehir’e ,2 tanesi de Küçükçekmece ilçesine bağlı .İstanbul Valimiz Sayın Vasip Şahin buranın mütteşebbis heyet başkanı. Başkan vekili de   sayın Nihat Tunalı ile zaman zaman toplantılar yapıyoruz. Burası sizinde dediğiniz gibi ülkenin ihracatına ve ekonomisine 10 milyar  dolar’a yakın bir katkı yapan devasa bir yapıdır. Tabi temelleri 1980' li yıllarda atılan bu yapının gelişen tekonolojiye ve firmalarımızın  büyümesine rağmen mekanların aynı kalması ciddi bir sıkıntı olarak görülüyor.  Ayrıca şu an İOSB’nin etrafına konutlarda gelmiş durumda . Yani burası bir nevi şehrin içinde kaldı. Sanaycilerimiz de devlet büyüklerimizden ihtisas OSB.leri kurmak için yer talebinde bulunuyorlar.  İnanıyorum ki yakın gelecekte  sanayiclerimizin taleplerine olumlu cevap verilecek ve büyüme yolunda olan firmalara  daha büyük yerler tahsis edilerek ülkeye katkı yapmaları sağlanacaktır. Organzie sanayi bölgelerinin ülkemiz için önemi gerçekten çok büyüktür.
Son olarak Başakşehir halkına neler söylemek istersiniz ?
Başakşehir güzel ve gelişen bir ilçe.Burada yaşayan bütün vatandaşlarımıza sağlık,sıhat ve huzur diliyorum.   Burada yaşayan komuşlarımızın kurdukları STK.larla toplumsal sorunlara çareler arıyorlar ve devletimizin ulşamadığı bir çok hizmeti kendi aralarında yaparak bizlere katkı yapıyorlar. Ülkesine katkı yapan herkese sizin aracılığınız ile teşekkür etmek isterim.
Ayrıca halkımıza sesimizi ulaştırmak için imkan veren İstanbul Times Tv.ye ,İstanbul Times Gazetesine ve Başakşehir Times Gazetesine de teşekkür ederim.

Kaynak: İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)
  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34