banner25

Başakşehir Belediyesi’nden ücretsiz hayvan aşılama

Başakşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ilçe genelindeki sahipsiz ve sahipli hayvanlar için ücretsiz kuduz aşılama programına başladı.

Başakşehir Belediyesi’nden ücretsiz hayvan aşılama
Her yıl tekrarlanan çalışma ile Başakşehir ilçe sınırlarındaki başıboş hayvanları kayıt altına alınıp kuduz aşılama çalışması yapılırken aynı zamanda hayvan sahipleri de belirlenen saatlerde Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde ücretsiz kuduz aşısı yaptırıp, kayıt altına aldırabiliyorlar.

Sağlık İşleri Müdürlüğü, Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi ekipleri tarafından gerçekleştirilen çalıma ilçemiz sınırlarında bulunan başıboş (sahipsiz) hayvan popülasyonu olan bölgelerde yürütülüyor. Görevliler tarafından uygun görülen hayvanlara uygulanan yöntemde, kuduz hastalığı yönünden önlem amaçlı Kuduz Aşısı uygulanıyor. Uygulama esnasında öncelikle gözlemlenen güçten düşmüş, bakıma/tedaviye muhtaç hayvanlara ek olarak kısırlaştırma operasyonu geçirmemiş erişkin hayvanlar bilgi veri tabanında olan “Coğrafi Bölge Sistemi ”ne (CBS) protokol kaydı giriliyor. Daha sonra ise Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde gerekli işlem, müdahale ve rehabilitasyon işlemleri için götürülüyor.

Her yıl periyodik olarak uygulanan bu çalışma ile ilçe sınırlarında Kuduz Vakası riski de minimize edilmiş oluyor.

Mayıs ayı boyunca devam edecek

Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi yetkilisi Yunus Kanlı vatandaşların uygulama saatlerine riayet etmelerinin önemini vurgulayarak, ücretsiz aşılama ile ilgili şu bilgileri paylaştı, “Belediye olarak sahipsiz hayvanların yanı sıra sahipli hayvanlar içinde kuduz aşılama çalışması yürütüyoruz. Hayvan sahipleri, yaş itibariyle 3 (üç) aylıktan büyük kedi ve köpeklerine Mayıs ayı boyunca (Hafta içi 13.00 ile 16.00 saatleri arası) Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi’mizde ücretsiz kuduz aşısı yaptırıp, kayıt altına aldırabilmektedir. Bu işlem için, hayvan sahibinin ilçemiz sınırlarında olduğunu ibraz edebilmesi adına ikametgâh belgesi gerekmektedir. Aşılama çalışması ile ilgili bilgi almak isteyen vatandaşlar Başakşehir Belediyesi’nin 4440669 numaralı telefonunu arayarak bilgi alabilirler.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35