banner32

Başakşehir Belediyesi Kültür Söyleşileri başladı

Başakşehir Belediyesi, kültür söyleşileri ile birbirinden değerli isimleri Başakşehirlilerle buluşturmaya başladı. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen söyleşiler her yıl olduğu gibi bu senede birbirinden farklı konularıyla vatandaşları aydınlatacak.

Başakşehir Belediyesi Kültür Söyleşileri başladı
 Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen söyleşilerin ilk konuğu Senai Demirci oldu. Modern dünyanın çözüm bekleyen sorunlarını İslam tarihinden kıssa terapilerle örneklendiren Dr. Senai Demirci, Musa gibi Hızır’la yürümek kıssasını anlattı.

 

Şu sıralar bir proje kapsamında şehit aileleriyle buluşmaktayım diye sözlerine başlayan Senai Demirci,  ”Şunu söyleyebilirim ki hiçbir şehit rastgele şehit olmamıştır. Hayatlarına baktığımız zaman öyle zarif hikayeler var ki. Kendimiz şehit olmak için göğsümüze silah dayasak yine olamıyoruz. İnsan atasını, ceddini imam bağıyla bağlar. Kan bağıyla ata olmayı arayan Adem evladı olmaktan atılır. Bizim atamızda Hz. İbrahim’dir ve bizler ona iman bağıyla bağlıyızdır. Her uğurda emek verilmiş bağ iman bağıdır. Hiçbir hesaba, sosyolojik çerçeveye sığmayan bir şey vardır ki oda Allah’tır” dedi.

 

Cemaat adını onlardan geri alacağız


Senai Demirci konuşmasına şu sözlerle devam etti. “Son zamanlar da cemaatin adını kirletmiş olsalar da hepimiz yetmiş milyonluk bir cemaatiz. Burada herkesin bulunmasında bir cemaatin dokunuşu vardır. Cemaat kelimesini söylerken bile içim titriyor maalesef geldiğimiz nokta budur. İslam tarihinin en organize nifak hareketine ortak olmuş bu rezillerden cemaatin adını geri alacağız. Hiçbir kardeşimi küçümsememek, hiçbir cemaati dışlamamayı Said Nursi’den öğrenmiş bir insanım ve bunların kendilerine nur cemaati demeleri çok zoruma gidiyor. Allah bizi hainlerin safında olmaktan muhafaza eylesin. “

 

Kuran-ı Kerim canlıdır


Rabbimiz Hızır’ı bize anlatırken onun kendi temsilcisi olarak yanımıza koyar diyen Senai Demirci,” Kuran-ı Kerimde Hızır olarak geçmemektedir. Bir kul olarak anılmaktadır. Rabbimiz bize Kuran-ı Kerim de bir isim verirken bir olayı anlatırken aslında şunu anlamamızı ister. Binlerce peygamberimiz var her birini yazmaya kalsak ciltler sürer ama Rabbim diyor ki ben içlerinden İbrahim’i seçtim, Musa’yı seçtim gibi. Bizler için seçilen peygamberlerimizin kıssalarından bahsederiz. Kuran-ı Kerim canlıdır. Kalbimiz nasıl atıyorsa Kuran-ı Kerim öyle canlıdır. Nasıl ki hava su her gün yeni ve tazeyse Kuran-ı Kerim de ne kadar eski bir tarihte inmiş olsa da hala canlıdır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35