banner25

Başakşehir Belediyesi Görev Gücü Çalıştayı’na katıldı

UCLG- MEWA Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı) tarafından düzenlenen Görev Gücü Çalıştayı’na yurtiçi ve yurtdışından Başakşehir Belediyesi’nin de aralarında bulunduğu 29 belediye katıldı. Katılımcılar tarafından; bilgi paylaşımı, yeni teknolojiler ve yeni çevreci uygulamaların aktarıldığı çalıştayda, Başakşehir Belediyesi atık yönetimi konusunda ilçede gerçekleştirdiği örnek çalışmalarını anlattı.

Başakşehir Belediyesi Görev Gücü Çalıştayı’na katıldı
 Başakşehir Belediyesi, Görev Gücü Çalıştayı’nda ‘Atık Yönetimi’ni anlattı.


 

İzmir’de, Seferihisar Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Görev Gücü Çalıştayı’na Başakşehir Belediyesi’ni temsilen Başkan Yardımcısı Nurettin Ertemel, Temizlik İşleri Müdürü Hacı Dursun Ağaç ve Temizlik İşleri Müdürlüğü yetkilileri katıldı.

 

Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Nurettin Ertemel çalıştayda yaptığı sunumda başlıklar altında atık yönetimi ile ilgili çalışmaları aktardı, “Hızla büyüyen ilçemizde Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Akıllı Yer Altı Çöp Toplama Sistemi’ni geliştirdik. Proje kapsamında yer üstünde olan çöp konteynerleri yer altına alınarak: çöp konteynerlerinin modern bir görüntüye kavuşturulması, koku ve hijyen probleminin önüne geçilmesi, sokak hayvanlarının ve sokak toplayıcılarının konteynerlere müdahale ederek bakteri yayılımının ve çöp konteynerlerinin kentsel kullanım alanlarında fazla yer kaplamasının önüne geçmeyi hedefledik. Proje kapsamında araçlar yenilenerek yandan alma yöntemiyle çöp toplama yapabilen araçlar kullanılmakta, bu araçlar sayesinde operatör tek başına hiçbir yardıma gerek duymadan çöp toplama yapabiliyor ve böylece iş gücünden de tasarruf sağlanmaktadır.”

 

“İŞ YERLERİNİN ATIK MİKTAR VE TÜR ANALİZLERİNİ YAPIYORUZ”


İlçede atık kaynaklarının azaltılması için çalışmalar yapıldığını belirten Başkan Yardımcısı Ertemel:

 

 “İlçemizde günlük toplanan atık miktarı 580 ton, aylık toplanan ambalaj atığı ise 2 bin 500 tondur. Bu atıkları toplamak için ilçe genelinde 400 yer altı ve 7 binyerüstü olmak üzere 7400 konteynırımız var. Mahalle tipi yerleşim alanlarında tamamı konteynerlerle günlük olarak çöp toplama faaliyetleri yapılmaktadır. Sanayi bölgelerinde trafik düzeni de göz önünde bulundurularak ağırlıklı olarak gece ve büyük araçlarla çöp toplama faaliyetleri yapılmaktadır. Toplu konut bölgelerinde teknoloji ile donatılmış modern akıllı yer altı çöp konteynerleri ile toplama yapılmaktadır.  İkitelli OSB’de tüm iş yerlerinin atık miktar ve tür analizleri belediyemiz tarafından yapılmaktadır. Kirleten öder sistemi ile miktar bazında hesaplama sistemine geçilmiştir.”

 

Başkan Yardımcısı Nurettin Ertemel, Atık Toplama Merkezleri’nin oluşturulması konusunda Belediye Meclisi’nden çıkarılan karar sonrasında yapılan çalışmaların olumlu sonuçlar alındığı bilgisini de paylaştı.

 

“AYLIK 2.500 TON GERİ DÖNÜŞÜMLÜ MALZEME TOPLANIYOR”


Nurettin Ertemel, geri dönüşüm konusunda da bilgiler aktardı:

 

“2009 Yılında aylık 35 ton olan geri dönüşümlü malzeme toplama miktarı yapılan çalışmalar ile aylık 2.500 ton seviyesine çıkarttık. Geri dönüşüm çalışmaları her mahalleye yayılarak neredeyse her atık merkezinin yanına geri dönüşüm konteynerleri yerleştirilerek vatandaşın geri dönüşüme ulaşımı kolaylaştırıldı. Okullarda geri dönüşüm ile ilgili eğitimler verilirken konutlarda da düzenli olarak bilgilendirme çalışmaları yapılarak kaynağında ayrı toplama teşvik edilmektedir.”

 

HEYETLE İKİLİ GÖRÜŞMELER YAPILDI


Çalıştay sonrasında gerçekleştirilen ikili görüşmelerde Başakşehir Belediyesi’nin atık toplama sistemi detaylı olarak heyete aktarıldı. İlçedeki yeni uygulama ve örnek çalışmaları yerinde görmek üzere katılımcı belediyelerin yetkilileri Başakşehir’e davet edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35