banner25

Başakşehir Belediye meclisi toplandı

Temmuz ayı toplantısından sonra bir aylık yaz tatiline giren Başakşehir Belediye meclisi bugün saat 17.00 da Belediye'nin Bahçeşehir’deki biriminde bulunan meclis salonunda toplanarak gündemi değerlendirdi.

Başakşehir Belediye meclisi toplandı
İlk sözü Ak Parti Belediye meclis üyesi  ve başkan yardımcısı Murat Şahin aldı. Şahin, Ağustos ayında ülke olarak kazandığımız zaferler ile alakalı konuştu. Akabinde de Türk tarihinde ilk kez halk tarafından bir cumhurbaşkanının seçildiğini ifade ederek artık 10 Ağustos 2014  tarihinin de Ağustos ayında bizleri sevince boğan başarılarımız arasında sayılacağını ifade ederek Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun ülkemize yapacakları başarılı çalışmaları kutladığını ifade etti.

İstanbul Times Haber Merkezi
CHP Grup Başkan vekili Özbakır’ın hazır cevabı herkesi güldürdü
CHP Başakşehir Grup Başkan vekili Mali Müşavir Hayrettin Özbakır ‘ın dünya barış günü nedeni ile yaptığı konuşma uzayınca Meclis başkan vekili Cüneyt Yılmaz’ ın sayın Özbakır Burası yerel bir meclistir neden genel meseleleri konuşuyorsunuz demesinden hemen sonra  Özbakır biraz önce sizin partiliniz başkan yardımcısı Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında konuştu o da yerel bir konu değil.Ona sesinizi çıkarmıyorsunuz ama biz barışı sevdiğimiz için onunla alakalı biraz daha fazla konuşmak istediğimiz için bize müdahale ediyorsunuz  demesi karşısında hazır cevaptan dolayı meclis üyeleri ve izleyiciler bu duruma gülümseyerek karşılık verdi.
İşte CHP  Başakşehir Belediye meclis grup başkan vekili Hayrettin Özbakır’ın tam konuşması
Sayın başkan,Değerli meclis üyeleri,Saygıdeğer halkımız,Değerli basın mensupları
Hepinizi sahşım ve Cumhuriyet Halk Partisi grubu adına saygıyla selamlıyorum.
Saygıdeğer  meclis üyeleri,
1 aylık tatil sonrası yine bir aradayız, önümüzdeki sürecin ilçemize,  güzel yurdumuza, insanlığa huzur  barış dolu günler getirmesini dileyerek sözlerime başlamak istiyorum.
Değerli meclis üyeleri,
30 Ağustos Zafer Bayramımızı  geçtiğimiz Cumartesi günü hep birlikte büyük bir coşkuyla kutladık.
 Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabında belirttiği tehlikeler, vatanımız var oldukça devam edecektir. Lozan Antlaşması ile Emperyalizmin belgesi Sevr paçavrası yırtılıp atılmış olsa dahi günümüzde yaşananlar sürecin bitmediğini ve hiçbir zamanda bitmeyeceğini göstermektedir. Mehmet Akif Ersoy’un dizeleriyle belirttiği“ Tek dişi Kalmış canavar” gözünü petrole ve paraya dikmeye devam etmektedir. Bunları elde edebilmek için karşısında gördüğü hiçbir şeye değer vermemekte, İnsanlığı bile kendi çıkarları uğruna yok etmeyi göze almaktadır. Kendisinden başka bir varlığa dahi tahammül edemeyen bu canavar, ’iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler’ sözlerinin doğruluğunu kanıtlarcasına, yöneticilerle işbirliği içerisine girerek planlarını gerçekleştirme gayretindedir. Emperyalizm tehdidine karşı  yapmamız gereken, sorunlarımızı kendi içimizde çözebilmektir.
Ortadoğu Halklarının yaşadıkları zulümlerden kurtulabilmesi, birbirine kenetlenmiş yurttaşların oluşturduğu güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile mümkündür. “Değerli yalnızlık” gibi halkımızın  hiçbir zaman kabullenemeyeceği tanımlar ile uluslararası alanda yalnız ve güçsüz bir görüntünün önüne ancak ve ancak ‘Yurtta Sulh Dünyada Sulh’ düşüncesinin içinde yatan insanlık değerleriyle geçebiliriz.
Bu duygu ve düşüncelerle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gününü de kutluyor, başta Büyük Zaferin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şehit silah arkadaşlarını rahmet ve şükranla, gazilerimizi de minnetle anıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” 
Değerli meclis üyeleri,
Başakşehir ilçemiz  Altınşehir, Şahintepe, Kayabaşı, Güvercintepe, Başakşehir, Başak, Ziya Gökalp,  Bahçeşehir 1. Kısım, Bahçeşehir 2. Kısım Mahalleleri ve Şamlar Köyü’nden oluşmaktadır.,9 mahallemiz ve 1 köyümüzde hizmet eden onurlu namuslu muhtarlarımızı  kutluyorum.
Muhtarlarımız Kamu görevi yapmakta olup vatandaşın ilk once ulaştığı sıkıntısını derdini ilk paylaştığı birimlerdir,belediye olarak muhtarlıklarımızın yaşaması hizmetlerini devam ettirmeleri için sahip çıkmamız gerekmektedir., belediye olarak muhtarlıklarımıza kırtasiye  malzemesi yardımı ve personel desteği sunulmasını önemsiyoruz.,9 muhtarımıza yapılan desteğin Güvercintepe Mahallesi muhtarımız sayın İbrahim DİNÇ’ e yapılmaması ayrımcılık yapılmasını doğru bulmuyoruz, en kısa zamanda Güvercintepe muhtarımıza uygulanan bu dışlamanın  bu etik olmayan uygulamanın son bulmasını talep ediyoruz
Saygıdeğer  meclis üyeleri,
Geçtiğimiz pazar günü   Ziya Gökalp Mahallesi’nde, Suriyeli mülteciler  ile mahalle sakinleri arasında taşlı sopalı bıçaklı kavga yaşandı. Aynı  şekilde Gücvercintepe mahallemizde bıçaklı bir kavga yaşandı.
İlçemize  gelen Suriyeli mülteci sayısını her geçen gün artmaktadır, ancak elimizde  kesin bir rakam bulunduğunu zannetmiyorum, Acaba, buna karşın Başakşehir  İlçe Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesine gelerek kayıt yaptıran kaç Suriyeli mülteci bulunmaktadır, iki elin parmaklarının toplamını  geçmeyeceğine eminim, oysaki sayılara hiç de anımsanmayacak kadar çoktur.
 
İlçemizdeki  Suriyelilerin birçoğunun geçimini aileleri ile birlikte dilenerek sağlamaya çalışmaktadırlar. “Hem mevzuat hem de maddi yetersizlik nedeniyle yapılan resmi yardımlar çok kısıtlı. İlçemizde Kaymakamlık ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı mültecilere gıda ve nakdi yardım yapamıyor. . Mültecilere yapılacak yardımların hayırseverlik ve halk dayanışmasına havale edilmemesi gerekmektedir. “Sosyal devlet olmanın gereği mültecilere de  yaşam hakkı sağlamaktır. Yasal düzenleme içinde belediyelere de bu konularda mutlaka ödenek ve bütçe ayrılmalıdır.
İlçemizdeki bu sorunu hep birlikte omuz omuza vererek çözüm üretmek için gereken fedakarlığa Cumhuriyet Halk partisi olarak yapmaya hazırız.
 
Saygıdeğerli meclis üyeleri,
Bugün günlerden Barış  ,1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ
Nazi Almanyası’nın Polonya’ya saldırdığı gün olan 1 Eylül, saldırganlığa, işgale karşı duyulan tepkinin doğal sonucu olarak, çok özlemini duyduğumuz barışın günü oldu ve Dünya Barış Günü olarak kutlanmaya başlandı. Ne yazık ki, dünya barış gününde, emperyalist güçlerle onların uzantılarının kan gölüne çevirttiği özellikle Ortadoğu ve islam coğrafyasında hüzün, gözyaşı ve zulüm var. Üzülerek belirtmeliyim ki, dünya barış gününde ülkemiz siyasi iktidarın hatalı dış politikası sonucu komşularıyla ve bölge ülkeleriyle kavgalı, savaş kışkırtıcısı, güvenilmez, hatta dostluğu ve yakınlığı tehlikeli bir ülke haline gelmiştir." .Türkiye'nin, uluslararası camianın saygın ve ağırlıklı bir üyesi konumundan egemen güçlerin bölgedeki uzantısı durumuna kaymıştır., "Gelinen bu nokta Ulusal Kurtuluş Savaşı ile bağımsızlığına ve özgürlüğüne kavuşan, bir zorunluluk olmadıkça savaşı cinayet olarak gören anlayışın temsilcisi ülkemize yakışmamaktadır. Altını çizerek belirtmek istiyorum ki, halkımız savaş istemiyor. Ülkemizin, insanımızın ve insanlığın ihtiyacı, hukukun üstünlüğü, adalet, demokrasi, özgürlük ile temel hak ve hürriyetlerin eksiksiz kullanıldığı gerçek anlamda bir iç ve dış barıştır. Biz, 'yurtta sulh, cihanda sulh' diyen anlayışın temsilcisi Cumhuriyet Halk Partisi  olarak, dün olduğu gibi, bugün de, yarında barıştan yana olacağız. İçte ve dışta barış için mücadele edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle barışı selamlıyor ve başta ülkemiz olmak üzere, komşularımıza, mazlum milletlere, insanlık dünyasına barış diliyorum.
Bu Duygu düşüncelerle hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.
Maddelerin komisyonlara havale edilmesinden sonra Cuma günü saat 18.30 da  bir araya gelinmek üzere meclis toplantısı son buldu. Bu mecliste basın’a karşı uygulanan sert önlemlerin biraz hafifletilmiş olması sevindirici bulundu. İstanbul Times Gazetesi,İstanbul Times Tv. ve Başakeşhir Times Gazetesi   muhabirleri toplantıyı baştan sona takip ettiler.
Kaynak: İstanbul  Times Haber Ajansı (İTHA) 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34