banner29

Başakşehir Belediye meclisi karıştı

Başakşehir belediyesi Eylül ayı ikinci birleşim toplantısı Bahçeşehir‘de ki belediye hizmet binası meclis salonunda gayet sakin başladı. Kavganın fitilini Meclis başkan vekili Cüneyt Yılmaz ‘ın CHP.li Özbakır’a şow yapma sözü ile başladı.

Bizler 2015-2019 tratejik plan üzerinde kavga olacağını beklerken izleyicilerin kısmında alkış meclis başkan vekilini kızdırdı

Toplantı gayet sakin bir şekilde devam etti. CHP Başakşehir Belediye meclis üyesi iş adamı Cemal Doğan Partisi adına 2015-2019 stratejik planına karşı bir konuşma yaparak  olumsuz cevap vereceklerini ifade etti.

Başakşehir Times Haber Merkezi / Özel Haber 

Doğan konuşmalarında şunları söyledi”
Chp plan bütçe komisyonu üyesi olarak gündemimizin 1. Maddesi üzerinde söz almış bulunmaktayım.

1.Elimizdeki 2015-2019 yıllarına yönelik stratejik plan kitapçığı incelendiğinde, bunun stratejik plandan çok geçmişe yönelik bir faaliyet raporu olduğu görülmektedir.

2.104 sayfalık bir kitapçıkta ilk 93 sayfa belediyeyi anlatan, geçmişe yönelik gelecekle hiç bir ilgisi olmayan misali doldurulmuş faaliyetlerden oluşmaktadır.

3.Kitapçığın sadece son 5 sayfası gelecek faaliyetlere ayrılmış bulunmaktadır.

4.Kaldı ki geçmiş dönem stratejik planı ile karşılaştırıldığında (2010-2014 dönemi) bunun faaliyetlerin kaynaklarının belirtilmediği gibi, tarihlerininde yazılmadığı görülmektedir.

5.Öte yandan 2010-2014 dönemlerine ait elimizdeki stratejik plan kitapçığı incelendiğinde vaadlerin çok önemli bir kısmının gerçekleşmediği görülecektir.

6.Önemli birkaç örnek vermek gerekirse;

 1-İlçemizde yeşil alan miktarının artırılması tam tersine yeşil alanların rant amacı ile kullanıldığı görülmektedir.

2-Trafik sorununun çözüleceği, ama tam tersine trafik çilesinin arttığı gözlemlenmiştir. Maalesef mahalleden mahalleye giderken otobanı kullanarak ve ücret vererek ulaşımın sağlandığı tek ilçeyiz.

3-Modern şehir meydanında tüm kamu binalarının birarada mekanların oluşturulacağı vaad edildiği halde en ufak bir çaba gösterilmemiştir.

4-En önemlisi ilçenin imar planlarının ve uygulamalarının tamamlanacağı sözü verilmesine rağmen hiç bir faaliyet gösterilmemiştir.

5-Yarımburgaz mağaraları ve çevresinin turistik cazibe merkezi haline getirilmesi sözü verilmesine rağmen o bölge pislik ve kokudan geçilmiyor. Allahtan turistler ziyarete gelmiyor.

6-Halkın hizmet yönetimi ile ilgili kararlara katılımının sağlanması sözüne rağmen bir gelişme yok.

7-Boğazköy rekreasyon alanında düzenleme yapılması, maalesef o bölgelerde batık durumda.Yukarıda belirttiğim bu ve buna benzer geçen dönemlerden stratejik plana koyulmasına rağmen maalesef gerçekleştirilmemiş bir çok hedef vardı. Dolayısıyla şu an ki elimizdeki tartıştığım 2015-2019 yıllarına ait stratejik planın da gerçekçi olmadığı kanaatında olduğumuzdan dolayı grup olarak hayır diyeceğiz. Eğer hayır dememizi istemiyorsanız bize göre hazırlanan bu plan geri çekilip daha gerçekçi ve uygulanabilir bir plan olursa grubumuz olarak sonuna kadar arkanızdayız.

Biz chp grubu olarak bugüne kadar olduğu gibi ve bugünden sonrada başakşehir halkının yararına olan tüm gündemin maddelerine evet diyeceğimizi belirterek saygılar sunuyorum" dedi.

         
Yapılan oylamadı Ak Parti’nin oy çokluğu ile plan kabul edildi. CHP Meclis üyesi Mimar Hilal Erbakan ‘da yaptığı konuşmada Başak Mahallesinde parsel bazlı plan notu ile imar yoğunluğunun verilmesine grup olarak red oyu vereceklerini söylediler.                                                                                                                                 

Gündem Maddeleri bitince CHP Grup başkan vekili Özbakır söz istedi

Hayrettin Özbakır konuşmasını yapmak üzere kürsüye geçince “Sayın meclis üyeleri,değerli misafirler ve basın mensupları hepinizi saygı ile selamlıyorum” dedi. Bu hitap üzerine Ak Partili Meclis başkan vekiliCüneyt Yılmaz sayın Özbakır Meclis’te muhatabınız halk ve basın değil siz meclise hitap ederek konuşacağınız yerde Şow yapıyorsunuz” dedi. Bunun üzerine Özbakır misafirlerimizi saygı ile selamlamak ne zamandan  beri şov oldu diyerek Cüneyt Yılmaz’a tepki gösterdi.  

Meclisin işleyişini bilmeyen izleyiciler Cüneyt Yılmaz’ın sözlerini hakaret olarak anlayınca ortalık karıştı

İzleyici kısmında bulunan bazı kişiler alkış ile tepkilerini ortaya koyunca Ak Partili Meclis 1.başkan vekiliCüneyt Yılmaz bu tepki karşısında bir daha alkışlarmısınız dedi. Bunun üzerine daha güçlü bir alkış ile karşılık verildi. Bu arada Eylül ayı 2.birleşim toplantısı bitince izleyiciler ile Ak Parti meclis üyeleri arasında bir ara sözlü tartışmalar oldu. Bu duruma kızan Zabıta müdürü bir ara yüksek sesle konuşan bazı izleyicilere sert çıkış yaparak sinirlendiğini belli etmesi ile CHP.li meclis üyeleri zabıta müdürünü sakinleştirdiler.

Yaşanan duruma Ak Partili ve CHP’li meclis üyeleri üzüldü

İzleyenler arasında beyefendi ve babacan tavırları ile bilinen iş adamı ve kurucu meclis üyelerinden Kazım Özeren başta olmak üzere CHP ve Ak Partili meclis üyeleri üzüntülerini ifade ettiler.

CHP ilçe başkanı Kazım Özeren gazetemize şunları söyledi “ Toplantının gündemi bitip meclis dağılmak üzere iken  izleyici sıralarında bulunan ve Kiptaş Vadai tepe evleri inşaatından dolayı hafriyat kamyonlarının teröründen muzdarip olan halkın daha önce şikayetlerine çözüm olunmadığından meclisin işleyişi hakkında bilgi sahibi olmayan üç beş yurttaşımızın tepki olarak alkış çalmaların dan sonra meclis 1.başkan vekili AKP.li Cüneyt Yılmaz arkadaşlar lütfen burası halkın meclisi sadece seçilmiş temsilciler konuşur.Siz sadece dinleyicisiniz saki olun deseydi bu arbede yaşanmazdı. Ancak meclis başkanı bir daha çalın diyerek  hem izleyiciyi rencide etti hem de tahrik etti” diyerek yaşanan sözlü tartışmayı tasvip etmediğini ifade etti.

Kaynak: İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA) 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34