banner25

Başakşehir Aşkla Döndü

Ölümü vuslat olarak gören Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 744. Vuslat Yıl Dönümü Başakşehir’de düzenlenen özel bir programla anıldı. Doç. Dr. Emin Işık'ın sohbeti ve özel bir gösteriyle anılan vuslatın 744. Yıl dönümünde Ubeydullah Sezikli’nin Mevlevi Ayin-i Şerifi izleyenleri mest etti.

Başakşehir Aşkla Döndü
 Mevlana Celaleddin Rumi’nin Düğün Gecesi (Rabbi’ne, sevgiliye kavuşma) olarak adlandırdığı Şeb-i Arus’un 744. yıldönümünde düzenlenen anma programı Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Anma programına Merkez Valisi Murat Yıldırım, Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Muammer Çınar, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mahmut Yavuz, Doç. Dr. Emin Işık ve vatandaşlar katıldı.

 

Program öncesinde bir konuşma yapan Başakşehir Belediye Başkanı Muammer Çınar,” Ölümü düğün gecesi gibi yaşayabileceğimiz bir hayat geçirmemizi diliyorum. Zor günler geçiriyoruz. Birlikte olmaya, ayakta olmaya her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Artık düşmanlıklar çok aleni yaşanıyor. Bu yüzden bizler tüm İslam alemine sahip çıkmalıyız” şeklinde konuştu.

 

Ahirete doğmak


Mevlana’nın düşüncelerini anlamanın önemine vurgu yapılan gecede Doç. Dr. Emin Işık, “Hz. Mevlana der ki: Sen bu dünyadan bakarsan kendi hayatını ölmüş, batmış gibi görürsün. Fakat öbür dünyadan bakarsak ahirete yeniden doğmaktır. Yaşadığımız dünya askerlik yeridir, ahireti kazanmak yeri değildir. Önemli olan ahirete doğmaktadır. Kültürümüzden eğitim sistemimize kadar Mevlana’nın hayat anlayışını işleyerek gitmeliyiz“ dedi. Konuşmanın ardından gecenin anısına Doç. Dr. Emin Işık’a Merkez Valisi Murat Yıldırım tarafından çiçek takdim edildi.

 

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ubeydullah Sezikli’nin Mevlevi Ayin-i Şerifi yorumuyla Mevlevi felsefesinin en güzel şekilde anlatıldığı Sema töreninde, dervişlerin başındaki sikkenin nefsin mezar taşını, giydikleri beyaz tennurenin kefeni, sırtlarındaki siyah hırkanın ise kabri simgelediği semazenler ilgiyle izlendi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35