banner29

Ahmet Şimşirli ile Osmanlı’nın Dirilişi

Başakşehir Belediyesi kültür sanat etkinliklerinde son dönemde ilgiyle takip edilen Tarihçi -Yazar Prof. Dr. Ahmet Şimşirli’yi konuk etti.

Ahmet Şimşirli ile Osmanlı’nın Dirilişi
Özellikle öğrencilerin ve vatandaşların ilgiyle takip ettiği söyleşide Osmanlı tarihine ışık tutan Prof. Dr. Ahmet Şimşirli tarihini bilen bir neslin önemini, dönemin ruhunu ve şimdilerle yapılan yanlışlardan bahsetti. Başakşehir’de olmaktan dolayı çok memnun olduğunu dile getiren Yazar konuşmaları arasında yaptığı vurgularla katılımcılardan alkışlar aldı.

‘Neredeyseniz oraya ait olun’

Bir insan için ilk yapması lazım gelen şey orada olmaktır diyerek sözlerine başlayan Ahmet Şimşirli öğrencilere nasihatlerde bulundu. Talebe olmanın temel prensipleri olmalıdır diyen Şimşirli; “İsminde olduğu gibi talep eden, istekli ve öğrenmeye hazır olandır talebe. Neredeyseniz oraya ait olmalısınız yani sınıftaysanız derste, anne babanızın yanındaysanız kulağınız onlarda ve eğer namaza durduysanız kalbiniz başka yerde olmamalıdır. İşiyle ilgilenen, işiyle meşgul olan ve yetişen adamlar tarihi, geleceği çiziyorlar ve gelecekle ilgili adımlar atıyorlar. Yaşadığımız zamanda kılavuzumuzu iyi seçmeliyiz. Sadece bir twit ile milyonlarca insanın sokağa döküldüğü bir lokomotif olmak istemiyorsanız bilgili, ilimli olmalısınız.”

‘Ölü adamla tartışılmaz’

Hayâ ve ilim sahibi olmak çok önemlidir diyerek sözlerine devam eden Şimşirli; ‘’İlim yoksa insan bir ölüdür. Ölüyü sadece musalla taşında yatan adamlar zannedilmemeli. Yaşadığımız sokaklar ölülerden geçilmiyor şimdi. Nasıl ki bir ölüyle konuşmak mümkün değilse ve deli gibi görünürse sokakta cahil insanlarla konuşanlara deli demek gerekir. Tek bir söze tahammülü olmayan, gürültü yaptığı için birbirini öldüren insanlarla yaşıyoruz. Mesela size Mevlana desem ne düşünürsünüz? Peygamber olmayabilir kendisi ama kitabı var. O kadar büyük bir âlim ki bu şekilde adlandırmışlardır. İşte başta Kur’an-ı Kerim olmak üzere hadislerimiz ve böyle büyük âlimlerin kitaplarını okuduğumuz zaman ölü insan olmaktan sıyrılırız” dedi.

‘Osmanlıyı iyi tanımalıyız’

Son yıllarda tarihimize yapılan iftiralar son 500 yıldır yapılmamıştır diyerek sitemde bulunan Ahmet Şimşirli; ”Osmanlı kadar iftiraya uğrayan başka bir millet daha gösteremezsiniz. Selçuklu da, Karahanlı da bizim devletimiz ama onlara bir iftira atılmamıştır. Zira bizim devletlerimizi yıkmak kolaydı ama ayakta tutmayı beceremiyorduk. Osmanlı, devleti yıkılmaz kıldı bu yüzden iftiralar eksilmedi. Osmanlı hiç bir şeye karışmadan yaşamış bir devlet değildi dünyanın her yerine uzanmıştı. Dünyanın en çetrefilli bölgelerini Filistin’i, Balkanlar’ı, Ortadoğu’yu idare etmiş bir süper güç, bir düzine insanla buraları idare etmiştir. Bu devlet nasıl 72 milletin kalbini kazandı, bu devletin vasıfları neydi, insanları nasıl yetiştiriyordu bunları çok iyi bilmeliyiz. Yoksa ecdadımızla ilgili her iftiraya boyun eğmiş oluruz” dedi.

Program sonunda soruları cevaplayan Ahmet Şimşirli’ye çiçek takdim edildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35