banner25

2014’te dizilerde neler yaşandı?

Dün başladığım yazıya bugün kaldığım yerden devam edip 2014’ün şeceresini çıkarmaya başlıyorum.

2014’te dizilerde neler yaşandı?
 Yılın modası: Sezonlarca izleyiciyi ekrana bağlayan dizilerin yayınlandığı dönemlerde kıyafetler aksesuarlar konuşulurdu. Ancak 2014 yılının modası dizilerde şarkı söyleyen oyuncular oldu. Serenay Sarıkaya, Çağatay Ulusoy, Fahriye Evcen, Tuba Ünsal, Tuba Büyüküstün, Umut Kurt, Bülent İnal, Serkan Çayoğlu, Özge Gürel, Kerim Yağcı, Fırat Altınmeşe, Deniz Baysal, Şebnem Bozoklu, Erkan Kolçak Köstendil, Aras Aydın… Baksanıza neredeyse şarkı söylemeyen oyuncu kalmadı. 
 
Yılın düeti: Herkes şarkı söyledi söylemesine ama Ulan İstanbul dizisinde Karlos ve Yaren’in Yanarım düeti olay oldu. Şarkı sadece dizide değil, gece kulüplerinde en çok istenen şarkı olarak 2014’e adını yazdırdı. Müzik listelerine bile girerek şarkıcıların pabunu dama attırdı. 
 
 Yılın stil ikonları: Aşk-I Memnu’dan sonra yarattığı stylize tarzla bu sezonun stil ikonları Medcezir oyuncuları oldu. 
 
Yılın romantik komedisi: Güneşi Beklerken’in final yapmasının ardından Kiraz Mevsimi dizisi izleyici kitlesini miraz olarak aldı. Ancak dizi romantik komedi türüyle gerçekte mümkün olmayan aşkı izleyicilere hissettirerek yılın romantik komedisi oldu. 
 
Yılın menemeni: 12 sene boyunca dövüştü, savaştı Polat Alemdar. Aşkını bile yaşarken hep düşmanlarından kaçtı. Hatta Polat Alemdar’a hayat veren Necati Şaşmaz bile “Polat’ın hiç uyuduğunu görmedik” eleştirisinde bulundu. Ancak bu sene Polat Alemdar demir zırhını bırakıp “Ben de insanım” dedi. Mutfağa girip menemen yaptığı bölüm ekran karşısındakileri de mutfağa sokmayı başardı. 
 
Yılın sonunda öpüşeni: 2011 ve 2012 yılında rol aldığı Küçük sırlar dizisinde öpüşme sahnelerinde oynamayan Sinem Kobal, o yıllarda sevgilisi Arda Turan’dan yasaklı olduğu eleştirisini almıştı. Ancak ilişkisi sona erince bu yıl Gönül İşleri dizisinde öpüştü. Bu öpüşme magazine gazetelerine “Sinem Kobal sonunda öpüştü” başlığıyla haber oldu. 
 
Yılın kârlıları: Özcan Deniz, Kaderimin Yazıldığı Gün dizisinde bölüm başı 96 bin liraya anlaşınca yılın en çok kazanan erkek oyuncusu oldu. Meryem Uzerli ise "Haftada sadece 4 gün çalışırım, diğer 3 gün izin yaparım. Sezon boyunca üst limitim 20 bölüm. Bundan daha fazla çekim yapıp mesaiye kalmam. Günde 9 saat çalışabilirim. Bölüm başına 25 bin Euro isterim” talepleri kabul edilince O3 Yapım’la anlaştı. Böylece Uzerli ve Deniz yılın en kârlıları oldular. 
 
Yılın cam güzeli: Ulan İstanbul dizisinde Zihni Göktay’ın hayat verdiği Servet Abi her hafta bizi iş sesimizle, vicdanımızla yüzleştirirken aslında ekranda adab-I muaşeret dersleri veriyor. Sadece camdan konuşarak hayat dersi veren Servet Abi yılın cam güzeli olurken, “İyi varsın Servet Abi” dedirtiyor. 
 
Yılın dizi jargonu: O da Ulan istanbul’dan geldi. Karlos ve Yaren’in kelimelerin sonuna -cılık eki eklemesi dilimize pelesenk oldu. Kanepecilik, sandalcılık, hophopculuk, filcilik, motorculuk sadece birkaç replik. Kısacası 2014’te jargonculuk yaptılar. 
 
Yılın kötülükler kralı ve kraliçesi: Karagül dizisinin Kendal’ı kardeşini öldürdü, kadınlara eziyet etti, kendi çocuğunun bile ölümüne sebep oldu. Ama kötülük yapmaktan yılmayarak yılın kötülükler kralı oldu. O Hayat Benim dizisinin Efsun’u da sadece kendini düşünerek ve herkesi ezerek yılın kötülükler kraliçesi oldu.
 
Yılın sürprizi: Herkes tutmaz diye düşündü ama Engin Altan Düzyatan’ın başrolünü oynadığı Diriliş-Ertuğrul ilk bölümüyle yılın en yüksek reytingine imza atarak 2014’ün sürprizi oldu. 
 
Yılın gebesi: Fatih Harbiye dizisinin Aslı’sı Gökçe Akyıldız, dizinin tüm sezonunu hamile geçirerek, yani 9 aydan uzun süre hamile kalıp, 50 bölümdeki finalde de doğurmayınca hem yılın doğuramayanı, hem de gebesi oldu.
 
Yılın çifti: Tartışmasız Zeyker. Yani Güneşi Beklerken’in Zeynep ve Kerem’inin kısaltılması. Zeyker sadece izleyiciler arasında sevilmedi. İkili ayrılmasın diye reji asistanları başlarında Zeyker duasına çıkıyordu. Duada “Allah’ım şükürler olsun. Zeynep ve Kerem sonunda kavuştular. Lütfen onları bir daha ayırma” denilirken seyirciler adeta hep birlikte “Amin” diyordu. Zeyker yaz sonunda veda etti. Fakat 2014 yılının dizi çifti oldu.
 
Yılın dansı: Yılbaşı geceleri tam 12.00’de dansöz çıkmasını bekleyen bir nesil olarak büyüdük biz. Ama bir dizi var ki, yarattığı beklentiyle 1 Ocak 12.00’de hepimizi ekrana bağladı. Çünkü Kurt Seyit ve Şura valsa yapacaktı. Kıvanç Tatlıtuğ ve Farah Zeynep Abdullah’ın bu dansı 2014’e kazındı.
 
Yılın aslan parçası: Erdal Beşikçioğlu, Reaksiyon dizisinde canlandırdığı Dayı karakteriyle o kadar çok “Aslan parçası” dedi ki, oturup hepsini saydım. 13 bölümde yaklaşık 70 kez “Aslan parçası” diyen Beşikçioğlu dizideki performansıyla da övgü aldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34