banner32

Başakşehir’e KOMŞUDER gerekli

İstanbul Times yayın grubu olarak 2 sene önce kuruluş yıl dönümüzde  İstanbul ‘da  toplum adına yararlı hizmetlere imza atan ilçe kaymakamlarını incelerken ARNAVUTKÖY kaymakamı Süleyman Hürrem Aksoy’un himayesinde  KOMŞUDER adı ile bir  dernek  kurulduğunu ve  bu Dernek ile ilçe milli Eğitim Müdürlüğünün  yaptığı bir iş birliği ile Komşuluk üzerine  ilçedeki  okullar arasında bir kompozisyon yarışması  yapılmış ve dereceye girenlere ödüller vererek Komşuluk ilişkilerinin önemine dikkat çekilmişti.        

Başakşehir  1.2.4 ve 5 Etap’ta Komşuluk başlangıçta  iyiydi                                

Başakşehir’e taşınan insanların çoğu hiç şüphesiz ki  İYİ  BİR  komşuluk için taşındıklarını düşüyorum.   Çünkü  eşimin babası 4.Etabın ilk sakinleri olarak iyi bir komşuluk için buraya Gürpınar’dan taşındılar.Bizde  aile olarak 2007 de  5. Etabın ilk sakinleri   olarak Zeytinburnu’ndan taşındık. En  önemli  sebebimiz iyi birer  komşuluk için  geldik.                 

Kur’an-ı Kerim Nisa suresi 36.Ayet’in meali aynen şöyle                                                                                           

 Ve Allah'a kul olun. O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ve ana-babaya, akrabaya, yetimlere, miskinlere, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa (eşlere), yolda kalmışa ve elinizin altında sahip olduklarınıza (köleye, cariyeye, işçilere) ihsanla davranın. Muhakkak ki Allah, kibirli olan ve övünen kimseleri sevmez.(Nisa 36)                                                         

KOMŞULAR ÜÇ GRUBA AYRILIR:

Hz. Peygamber (S.A.V.)’in yaptığı bir sınıflamaya göre hakları yönünden komşular üç gruba ayrılır:

1. Üç hakka sahip komşular: Bunlar hem akraba, hem Müslüman olanlardır. Bunların komşu, akraba ve Müslüman olmaktan doğan üç çeşit hakları vardır.

2. İki hakka sahip komşular: Akraba dışındaki Müslüman komşular. Bunların komşu ve Müslüman olmaktan ileri gelen iki çeşit komşuluk hakları vardır.

3. Bir hakka sahip komşular: Akraba ve Müslüman olmayanlardır. Bunlar, akraba olmayan ehl-i kitap (Yahudi, Hıristiyan) veya müşrik komşulardır. Bunların sadece komşu olmalarından kaynaklanan bir tür hakları bulunur.[7]

Kısaca belirtmek gerekirse, komşu tabirine, müslüman, yahudi, hıristiyan, kâfir, âbid-fâsık, dost-düşman, mukim-misafir, zararlı-zararsız, yakın-uzak istisnasız bütün komşular dahildir.

Kelimenin Arapça karşılığından da açıkça anlaşılacağı gibi, “birbirine yakın, bitişik (Mücâvir) olma”nın getirdiği bir takım sosyal vecibeler ve ilişkiler düzeni vardır. Bunlara genel ifadesiyle “komşuluk” denir.

Bugün uyuşturucu madde bağımlılığı başta olmak üzere bir çok bela ve sıkıntı sağlıklı ve iyi bir komşuluk ilişkisinin olmayışındandır

Mahallenin genci nasılsa beni tanıyan bilen eden yok. Her istediğim kötülüğü yaparım  diyor. Önce Bali koklamakla işe başlıyor.Daha sonra Tüp kokluyor,daha sonra  esrar, eroin,bonzai başta olmak üzere adını bildiğimiz ve bilmediğimiz envai türlü madde ile haşir neşir oluyor.  Hiç kimse bu durum beni ilgilendirmez diyemez.Bu durum herkesi ilgilendirir.Uyuşturucu madde  kullanan gençlerin olduğu bir muhitte hiçbir anne  ve  baba evladını tek başına okula,markete veya sokağa gönderemez. 

Uyuşturucu kullanan gençleri bu illeten kurtarmak için Çözüm İmam ,Muhtar,  Öğretmem,Kaymakam,Belediye başkanı,Gazeteci,Esnaf,kısaca her kes el ele verecek ve gençleri bu illetten kurtarmak için iş birliği yapacak.Benim Önerim KOMŞUDER kurulsun  ve hemen işe başlasın…  

Bu  dernek üyeleri ve gönül verenler komşunun evladını tanıdığı zaman c addede  sokakta Mehmet,Ahmet,Ayşe Fatma nasılsın dediği zaman o genç ister istemez hal ve hareketlerine dikkat edecektir. Bu tür sivil toplum kuruluşları üzerine düşen çalışmaları yaptıkça sorunlar her gün biraz daha azalacaktır. 

Son cümle yoğun ve  yorucu  işlerim arasında Mülki idare amirleri Komşuluk ilişkilerinin  gelişmesi adına kuracağımız dernekte bizimle olurlarsa gerek  kurucu başkan olarak,gerekse üye olarak gerekse de destek veren  bir basın mensubu olarak elimizden gelen ne ise destek olmaya söz veriyoruz.        

Başakşehir Times / Hüseyin ÇETİNER

 

YORUM EKLE

banner34

banner35