banner29

Başakşehir'de yerel yönetim seçimi renkli olacak

2014 Yılı Mart ayında yapılacak olan yerel yönetim seçimleri 5 ay öne çekilecek. Ak Parti ve MHP.nn üzerinde uzlaştığı tarih 27 Ekim 2013. Yakın bir süre içinde bu konuda yapılması gereken değişiklik yapılacak ve ülke bir sene sonra yerel yönetim seçimlerine gidecek.

Her seçim önemli ama bu daha da önemli

Ak Parti'nin 11 yıllık ülkeyönetiminde bir çok yenilik yapıldı. Bu yenilikleri beğenenler kadar makam ve mevkileri  etkilenen bir çok kişi de bu değişiklikleri içine sindiremedi.

Bu şartlar altında genel seçimide ilgilendiren ciddi bir yerel yönetim seçmi yapacağız. Doğrusunu ifade etnmek gerekirse Ak Parti 29 Mart 2009 yerel yönetim seçimlerinde kaybettiği bir çok ilçeyi yanlış adaydan dolayı kaybetti.

Mesela Kartal'da teşkilat içinde bir aday seçmesi gerekirken ahbap çavuş ilişkisi ile EVYAP'ın genel müdürü Bekir Kılıç'ı aday yaptı. Yaptıda ne oldu halk ve Ak parti teşkilatı görüşlerine önem vermeyen Ak Parti üst yönetimine kırmız kart göstererek CHP adayına mührü verdi. Bunun gibi çok örnek var.Sarıyer,Silivri,Adalar, da aday faktörü çok önemli oldu diye düşünüyorum.

Başakşehir 'e gelecek olursak

Başakşehir'de CHP adayı Mehmet Kaban Özgür Karabat 'tan önce ilçebaşkanlıpı yapan kişi ile anlaşamadığı için çok sıkıntı yaşadı. İstifayı bile düşündü. Bahçeşehir belde belediyebaşkanı Kemal Aydın'ın Bahçeşehir yerine Beylikdüzü ve Bakırköy'de aday olmak istemesi gibi bir çok olmsuz neden olmasına rağmeen CHP 7 bin oy farkı ile Başakşehir'de belediye başkanlık seçimini kabetti.

2009 Yerel yönetim seçiminde Ak Parti Büyükşehir'de % 44 oy aldı ilçede % 38

Bu sonuçları şu şekilde okumak mümkün. Seçmen ben İBB.de Ak Parti adayına güveniyorum ama ilçede Mevlüt Uysal'a güvenim yok ve ona oy vermeyeceğim dedi.

Bir sene sonra yapılacak olan yerel yönetim seçiminde AK Partinin Başakşehir'de kimi aday yapacağı şimdiden bilinmez. Ama 2009 Yerel yönetim seçim sonuçlarını dikkate alacaklarından şüphem yok.

Burada Ak Parti ve CHP aynı şansa sahip. Yani Bağcılar veya Sultanbeyli gibi partilar arasıdna kapanmayacak bir oy farkı yok. Sağlıklı bir aday akıllı bir dağılım ile çevresi olan ve sevilen bir meclis üyesi listesi yapan CHP nin burada seçimi alma şansı çok yüksektir.

İstanbul 39 ilçesi içinde en ilginç sonucun burada çıkabileceği ihtimali çok yüksek bana göre. Bir sene sonra herkes ne demek istediğimi anlayacak.

Başakşehir Times / Gölge Adam (23.09.2012)
YORUM EKLE

banner34

banner35