banner29

Başakşehir'de Tokatlı olmak ayrıcalık mı ?

Başakşehir Belediyesinin 270 milyon TL  bütçesine sahip onlar, bol bol harcama yapabiliyorlar.. Bu sütunlarda paraların nasıl savrulduğu çok yazıldı. Örneğin Belediye Meclisi Kent Konseyine  450 bin TL para yardımı yaparken bu parayı nereye harcayacaklarını belirlemedi. Kent Konseyi    de bu parayla yaldızlı broşürler hazırlattı. Konferanslar düzenledi. Sonuçta 5 kişiyi ancak bir araya getirebildi. Şimdi Bahçeşehir’de Plates yapıyor.

Hemşeri dernekleri  ön plana çıkarılıyor

Yapay derneklerle bir yere varılamayacağı belli olunca, yeniden, hemşeri  derneklerine dönüldü. Ön plana çıkarmaya başladılar. Falanca derneğe şu kadar ramazan eğlencesi , filanca derneğe otobüs tahsisi, Tokat’lılara Şamlar Mevkiinde piknik düzenlenesi, hazır kart v.s derken paralar  ulufe  gibi  bu işi düzenleyenlere verilmeye başlandı.

Bu  vesile ile bir sürü insan  da nemalanma fırsatı buldu. Bunlar hangi bütçe ile yapılıyor.  270 milyonluk bütçe ile. Niçin? Tokat’lı Tokat’lı kalsın, Malatya’lı Başakşehir’li olmasın, Trabzon’lu komşuları ile bütünleşmesin, çağdaş bir Başakşehir yaratılmasına katkı vermesin diye.

Biz artık Başakşehirli’siniz

Bakın, siz Tokat’lı, Malatya’lı yada Trabzon’lu olabilirsiniz. Yurdun 81 ilin hangi vilayetinden  olursanız olunuz Başakşehir’de yaşadığınıza göre artık sizler Başakşehir’lisiniz. Doğru olan budur.  Diyarbakırlı olacağız ama, Diyarbakır’lı kalmayacağız. Çünkü biz Başakşehirliyiz.
Hemşehri dernekleri 1980 sonrası iç göçler sonucu doğmuştur

Belediyenin yapmak istediği örf , adet, gelenek ve kültür adı altında ekmeğini taştan çıkarmak için Istanbul’a gelen insanları “sen halen oralısın” diyerek, hemşeri  baskısı altında  yaşadığı kentin kimliği ile tanışmalarını geciktirmektir. İl, İlçe ve Köy dernekleri  12 Eylül 1980 sonrası kırsaldan şehirlere olan göçün bir sonucudur.Geldikleri yerin kimliği ile  bir süre bulundukları yere tutunmaya çalışan yoksul örgütlenmesidir.
Yapısı düzenle bütünleşmekten yanadır. Özü düzene kaşıdır.Üretici olması nedeniyle yeniliklere açıktır.

2009 yerel seçimlerinde 3000 Tokat’lı oyunu memleketlerinde  kullanmıştı

Bakınız 2009 yerel seçim sonuçlarına.  Belediye yönetiminde olanlar her 10 seçmenden 3 seçmenin oyunu alarak Belediyeyi yönetiyor. Bu sonuç  yürürlükteki seçim kanununun  bir sonucu da olsa, 127 bin seçmenden 90 bin seçmenin Bu günkü yönetime  oy vermemiş olması  önemlidir.

SONUÇ: Başakşehir Belediyesinin görevleri arasında Tokatlılar Buluşması Şöleni düzenleme  görevi  diye bir görevi yoktur. Ama, 2009 yerel seçimlerinde 3000 çıvarında Tokat’lı seçmenin memleketlerine  oy kullanmaya gitmesi  Başakşehir’de seçim sonuçlarını çok fazla etkilemiştir. Bu bakımdan Başakşehir’de Tokat’lı olmak iktidar ve muhalefet partileri için  taşıdığı önemden dolayı Tokat’lılara ayrıcalıklıdır diyebiliriz.

Başakşehir Times / Nhat Emeksiz    7 Haziran 2012
YORUM EKLE

banner34

banner35