banner25

Veda Hutbesi İlk İnsan Hakları Beyannamesidir

Uysal, ‘’Veda Hutbesi İlk İnsan Hakları Beyannamesidir’’ Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, TOKİ Kayşehir Mevlana İlköğretim Okulu’nda düzenlen “İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası Etkinlikleri’nde yaptığı konuşmada, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in Veda Hutbesi’nin batılı düşünürler tarafından da ilk insan hakları bildirisi olarak kabul edildiğini söyledi.

Veda Hutbesi İlk İnsan Hakları Beyannamesidir
TOKİ Kayşehir Mevlana İlköğretim Okulu’nda düzenlen ‘İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası Etkinlikleri’ renkli görüntülere sahne oldu. Etkinlik kapsamında çok amaçlı konferans salonu açılarak, Başakşehir Belediyesi tarafından sağlıklı bir eğitim için, okul yönetimine üç adet temizlik robotu verildi.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 10 Aralık 1948 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca edilmesinin 64. yıldönümü etkinlikleri, Atatürk ve şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programa Başakşehir Kaymakamı Cevdet Can, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baltacı, Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, TOKİ Kayşehir Mevlana İlköğretim Okulu Müdürü Ferhat Uçar, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

‘’İlk İnsan Hakları Beyannamesi Peygamberimizin Veda Hutbesidir’’

Tarihteki ilk insan hakları beyannamesinin, bilinenin aksine 1215 tarihli Magna Carta (Büyük Ferman) değil, peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in bunda 1380 yıl önce yaptığı ‘Veda Hutbesi’nin olduğuna dikkat çeken Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, ‘’İnsan hakları konusundaki çalışmalar 1215 Magna Carta (Büyük Ferman)’ya kadar gitse de aslında peygamber efendimizin Veda Hutbesi’nde belirttiği, ‘Arab’ın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlük kuramayacağı’ tembihi, kadın-erkek eşitliğiyle ilgili müthiş sözleri ve diğer önemli açıklamalarıdır. Veda Hutbesi, bugün batılı düşünürler tarafından da ilk insan hakları bildirisi olarak kabul edilmektedir” dedi.

Başkan Uysal, ‘’En büyük temennimiz dünya ve ülkemizde insan haklarının korunduğu ve kimsenin bir birine zülüm etmediği bir dünyadır. Herkesin insanca yaşadığı ve herkesin hakkına, hukukuna saygı duyulan bir dünyanın özlemi içindeyiz’’ diye konuştu.

Kayaşehir’e Bilgievi


Eğitim ve öğretim alanındaki sorunlar da özellikle ailelerin duyarlı olmasını vurgulayan Başkan Uysal “Aileler maddi ve manevi konularda öğrencileri ve okullarını sahiplenirlerse, sorunları çok daha kolay çözeceğiz. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Şu an merkez Kayaşehir’in içinde inşaatı süren ve büyük ihtimalle şubat ayında bitireceğimiz İSMEK ve bilgievi projemizle, en azından buradaki öğretmen ve öğrencilerin faydalanabileceği kapsamlı bir yerimiz olacak” dedi. İnsan Hakları Etkinlik Haftası törenleri, okul öğrencilerinin günün önemini belirten şiir ve konuşmaların ardından, temizlik robotlarının okul yönetimine teslim edildi.

Bireyin yaşama, düşünme ve düşüncelerini yayma hakkı gibi hakkı olduğunu belirten TOKİ Kayşehir Mevlana İlköğretim Okulu Müdürü Ferhat Uçar, ”Kuşkusuz bu haklar içinde her insanın en doğal ve temel hakkı iyi bir eğitim almaktır. İyi bir eğitim de iyi bir okulda ve iyi bir öğretim kadrosuyla icra edilir. Kısa bir süre önce açılan okulumuzu tüm eksikliklerine rağmen eğitime elverişli fiziki bir ortama kavuşturduk. 273 öğrenci mezun verdik ve bu öğrencilerden 84’ünü Anadolu Liseleri’ne yerleştirdik. Bu çok amaçlı konferans salonun açılmasında desteklerini bizlerden esirgemeyen Belediye Başkanımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüze teşekkürlerimiz iletiyorum” dedi.

İnsan hakları konusunda yapılan tüm çalışmalara rağmen insan hakları ihlallerin önüne geçilemediğini belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baltacı da insan hakları bildirisi imzalandığı zamandan bu güne dünyada hak ihlallerinin önüne geçilemediğini vurguladı. ‘’Geçmişte insan hakları çiğneniyordu bu günde bu barbarlıklar devam ediyor. Geçmişte insanlar öldürülüyordu bu gün de öldürülüyor’’ diye konuşan Baltacı, ‘’Geçmişte ülkeler işgal ediliyordu bu gün de işgal ediliyor. Daha bir kaç gün önce Filistin’de masun insanların öldürüldüğüne şahit olduk. İnsan hakları kuruluşları bu ihlalleri önlemeye çalışsa da ne yazık ki bu çabaları yetersiz kalıyor” dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34