banner32

Ulu Önder Atatürk Ölümünün 74. Yılında Anıldı

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 74.yılında Bahçeşehir Tören alanında çelenk koyma töreniyle anıldı.

Ulu Önder Atatürk Ölümünün 74. Yılında Anıldı
Bahçeşehir tören alanında yapılan programda, Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasının ardından, Ata’nın 74 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05'te siren sesi ile 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Bu sırada gönderdeki tüm bayraklar yarıya indirildi.

Törene; Başakşehir Kaymakamı Cevdet Can, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baltacı, İlçe Emniyet Müdürü Murat Başıbüyük, , Garnizon Komutanı Yarbay Taner Aydın Belediye Başkan Yardımcıları, Okullar, Siyasi partilerin yöneticileri, Sivil toplum kuruluş temsilcileri, Mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

“Reformlarıyla ışık tutmuş ve yol açmış bir devlet adamı”

Tören alanındaki anma programının ardından Bahçeşehir BİLFEN Anadolu Lisesi’ndeki anma programına geçildi. Bahçeşehir BİLFEN Anadolu Lisesi Konferans Salonu’ndaki tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Okul Müdürü Rauf Akan’ın açılış konuşması ile başladı.

Akan yaptığı konuşmada; “ 20. yüz yılın ilk yarısını olağan üstü kişiliği ile etkilemiş büyük bir asker ve devlet adamı olan Mustafa kemal Atatürk'ü diğer devlet adamlarından ayıran iki özelliğine dikkat çekti. Akan; “Atatürk’ü ayıran bu özeliklerden birincisi dış politikada genişlemek yerine daralmak ikincisi ise iç politikada ben ölsem bile benden sonra ayakta duracak bir devlet kurma fikridir. Fikirleri birer felsefi düşünce de olan Atatürk her zaman sağ duyulu olarak hareket etmiş ve istediği amaca adım adım ilerlemiştir.” dedi.

Akan’ın ardından bir konuşma yapan Başakşehir Milli Eğitim Müdürü İsmail Baltacı ise; konuşmasında; “Atatürk her yönü ile incelenmesi gereken bir lider, O’nu en iyi kendi söylediği sözlerle anlayabiliriz. Diyor ki “Ben gerektiği zaman en büyük hediyem olan Türk milletine canımı vereceğim”. Yıllarca cephelerde canı pahasına savaşmış bir önder olan Atatürk; vatan için canımızı feda etmek idealini bize öğütlerken kendisi reformları ile ışık tutmuş ve yol açmış bir devlet adamıdır. En büyük emeli milli irfanı yükseltmeyi hedef göstermiştir. Atatürk ve onun değerli silah arkadaşlarının hatırası önünde saygı ve hürmetle milletçe eğiliyoruz” sözlerine yer verdi.

Tören, okul öğrencileri tarafından sahnelenen Oratoryo, Dans ve Zeybek gösterilerinin ardından ilçe genelinde 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü kapsamında düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim alanlarında dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edilmesiyle son buldu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34