banner25

‘’Tek Cinsiyet’’ Felaketine Dikkat

Başakşehir Kültür Merkezinde düzenlenen “Aile İçi İletişim; Birbirini Anlama Stratejileri” konulu söyleşiye katılan Sosyolog, Eğitmen ve Yazar Yusuf Özkan Özburun, “Sistem kadın ve erkeği fıtratlarından uzaklaştırıp, tek cinsiyet haline getirmekte” dedi.

‘’Tek Cinsiyet’’ Felaketine Dikkat
Günümüzün en önemli meselesinin, kadın ve erkeğin orijinal rollerini taşıyamamasından kaynaklı kişilik problemleri olduğunu söyleyen Özburun, ”Kadın ve erkek fıtratını kaybediyor. Kadın cemalini, erkek de celalini kaybediyor. Kadın ve erkek, giyilen kıyafetler ve davranışlarla tek cinsiyet haline getiriliyor. Kadın, erkek gibi, erkek de kadın gibi. Tek cinsiyetleşme günümüzün en büyük felaketi. Kadın ve erkeğin orijinal rollerini taşıması çok önemli. Çocuğun kişisel gelişimi için orijinal anne ve baba figürünü korunması gerekiyor. Baba ve anne figürü bulanık olduğu zaman çocuk, sorunlar yaşamaya başlar” diye konuştu.

‘’En büyük sermayemiz kişiliğimizdir’’

İlişkileri ayakta tutmanın ve uzun süreli olmasını sağlamanın en önemli yolunun karşılıklı saygıdan ve anlayıştan geçtiğini belirten Özburun, ”İnsanın en büyük sermayesi kişiliğidir. İnsan bunu geliştirmek için çalışmalı. Kadın eğer kadınsı özelliklerini kaybederse ve hatta bunları utanılacak bir şey olarak görürse ilişkilerde sorun yaşanır. Bunun önlenmesi için kadın ve erkeğin birbirine karşı anlayışlı olması lazım. Bu anlayış kaybedildiğinde erkek ve kadın savaş haline giriyor.

İkisi de benim dediğim olacak derse, ikisi de kazan - kaybet stratejisini uygularsa, ilişkiler çıkmaza girer ve aralarında artık paylaşılacak bir şey kalmaz. Çok tartışan çok münakaşa eden insanların kalbi katılaşır ve birbirlerine karşı merhametsiz olurlar” dedi.

Ailede ve ilişkilerde en önemli unsur atmosfer

‘Ayakları yere sağlam basan, mutlu ve huzurlu bir aile yaşantısı nasıl olmalı’ sorusuna da cevap veren Özburun şöyle konuştu:

‘’Ailede ve ilişkilerde en önemli unsur atmosfer. Atmosfer kirliyse, gerginse, sıkıntılıysa, problem üretiyorsa, hep rekabet üretmeye yönelik ve maddi menfaat üzerine kuruluysa, sorunların yaşanması normal. Sadece fiziksel özellik ve tensel cazibe üzerine kulu ilişkiler uzun süre yürümüyor. Çok kısa sürede tüketilen bir şey oluyor. Hedonist zevk üzerine kurulu ilişkiler bir köpük gibidir. Çok güzel görünür ama elinize aldığınızda hemen dağılır. İlişkilerinizin bir sabun köpüğü gibi dağılmasını istemiyorsanız ona mutlaka sevgi katın.”
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34