banner25

Prof. Dr. Karatay’dan İlginç ‘Ot’ Yorumu

Başakşehir Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Karatay Diyetiyle Yaşam Boyu Sağlık’ konulu söyleşi ve imza programına katılan Prof Dr. Canan Efendigil Karatay, sağlık ve diyet konusunda ilginç açıklamalar yaptı.

Prof. Dr. Karatay’dan İlginç ‘Ot’ Yorumu
Dengeli beslenme konusunda kaleme aldığı ‘Karatay Diyeti’ adlı kitabı ile sağlıklı yaşam için yaptığı ezber bozan çıkışlarıyla tanınan Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, ileri yaşlarda ortaya çıkacak tüm hastalıkların temellinde kilo almanın olduğunu belirterek, ”Tansiyon yüksekliği, kalp krizi, felç, şeker, aizheimer, artritler ve çeşitli kanser hastalıklarının temelinde karaciğer ve böbrek yağlanması ile kilo almak yatmaktadır. Bu hastalıklar genetik değildir. Kırk ve ellili yaşlarda ortaya çıkan hastalıklar genetik değildir. Çünkü, önlenebilir ve kontrol altında tutulabilir. Hepimizin ortak sorunu kilo almaktır. Kilo almak, toplumsal sağlığımızı tehdit eden bir hastalıktır” dedi.

Otlar Yağlandırır

Yaptığı sıra dışı yaklaşımlara bir yenisini daha ekleyen Karatay, herkesin faydalı olarak bildiği yeşillik gibi yiyeceklerin aslında insanda yağlanmaya neden olduğunu belirterek, ”Koyunlar sadece yeşillikle besleniyor. Et yemiyorlar ya da hayvansal bir yağla beslenmiyorlar ama koyunlar kilolu ve yağlı. Yağlar bizi yağlandırmaz bizi yağlandıran otlardır. Otlar insülün hormonu salgılar. İnsülün hormonu yağları depo eden hormondur ve fazla salgılandığında kilo almaya sebep verir” şeklinde konuştu.

Obezite Çağımızn En Büyük Sorunu

Çağımızın en büyük sorunun obezite olduğunu vurgulayan Karatay, ”Sağlık Bakanlığı özelikle bu sene çalışmalarını obeziteyi önlemeye adadı ve doğru olanı yapıyor. Biz bu hastalıklardan kurtulmak için karbonhidratlar, otlar, tahıllar ve sık sık yemek alışkanlığından vazgeçmeliyiz. Çünkü bunlar insülün salgılar ve kilo almaya neden olur. Peki nasıl besleneceğiz? Sağlıklı protein, sağlıklı karbonhidrat ve sağlıklı yağlarla beslenmeliyiz. Köy tereyağı, zeytin ve balık yağı yağlanmayı önler ve bol bol tüketilmelidir” diyerek konuşmasını bitirdi. Başakşehirli hanımların büyük ilgi gösterdiği program, Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay’ın kitaplarını imzalatmasıyla sona erdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34