banner25

On Binlerce Kişi Sular Vadisi'nde İftar Açtı

Binlerce mahalle sakinini sokak iftarları ile bir araya getiren Başakşehir Belediyesi, Türkiye’nin en büyük iftar sofrasını, 5 km’lik alanda Sular Vadisi’nde kurdu. 30 bin kişinin katıldığı iftar yemeğinde, Ramazan’ın bereketi, paylaşılan lokmalar ile çoğaldı, komşuluk ilişkileri güçlendi.

On Binlerce Kişi Sular Vadisi'nde İftar Açtı

Başakşehir Belediyesi, geleneksel hale gelen sokak iftarlarının en büyüğünü 30 bin kişinin katılımıyla Sular Vadisi’nde gerçekleştirdi. Ev sahipliğini Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın yaptığı sokak iftarına; TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Ak Parti Grup Başkan Vekili Dr. Mehmet Muş, Ak Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat, Ak Parti Başakşehir İlçe Başkanı Ayhan Özgürel, Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin, Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve beraberindeki heyetle birlikte alana gelerek vatandaşlarla selamlaştı, Ramazan ayını tebrik etti.

 

‘Müslümanların Acıları Dua Edelim Son Bulsun’


Ak Parti Grup Başkan Vekili Dr. Mehmet Muş ise yaptığı konuşmaya Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a teşekkür ederek başladı, “Ramazan’ın 20. Gününü geride bıraktık. Maalesef dünyanın pek çok yerinde Müslümanlar böyle güzel ortamlarda iftar yapamıyorlar. Müslüman kardeşlerimiz iftar sahur sofralarına bombalarla oturuyor. Ümit ederim ki bu Ramazan bu acıların son bulmasına vesile olur” dedi.

 

‘Ümmetimizin Talihinin Döndüğü Bir Noktadayız’


TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, İslam Coğrafyas’ında yaşanan olaylara dikkat çekerek bu olayların yeni olaylar olmadığının altını çizdi, “Biraz dikkatle baktığımızda bu olayların üç beş yılın olayları olmadığını görebiliriz. Tüm bunlar 1. Dünya Savaşı öncesi ve sonrası çözülememiş sorunlarının yüzyıl sonrasında yeniden masaya gelmesi meselesidir. Dünya yüzyıl öncesi tamamlayamadığı hesaplaşmalarını yeniden müzakere ediyor. Türkiye olarak da aynı durumdayız. Ama Türkiye büyüyen ekonomisi ile artan uluslararası itibari ile de bu meselelere daha güçlü muhatap olma noktasındadır. Ümmetimizin talihinin döndüğü bir noktadayız. Türkiye kendi meselelerini, ertelenmiş meselelerini yenilemeye çalışıyor. Tüm bu meselelerde dirayetli bir duruş için yeni anayasa, başkanlık sistemi derken ülkemizi de yeniliyoruz.”

 

 ‘Başakşehir Türkiye’ye Örnek Bir İlçe Olacak’


Başakşehir Belediye Başkanı Uysal, ev sahibi olarak yaptığı selamlama konuşmasında Ramazan ayını her yıl daha büyük bir coşku ile kutladıklarını söyledi. Başkan Uysal, “Her sene sokak iftarlarımıza katılım artıyor. Belediyeler sokak iftarı yapıyor, bu mahallemizde yaptığımız sokak iftarımız Türkiye’de ki tüm mahallelere örnek olacak niteliktedir. Başakşehir örnek bir ilçe olacak, Başakşehir marka bir ilçe olacak. Belediye olarak yaptığımız cadde ile sokakla vadi ile değil, bu büyük katılımla bu güzel tabloyla da örnek Türkiye’ye örnek olacağız” dedi.

 

İftar programında Başakşehir Kaymakamı ve Ak Parti Başakşehir İlçe Başkanı Ayhan Özgürel’de bir selamlama konuşması gerçekleştirdi.

 

30 Bin Kişi Dualarla İftar Açtı

5 km’lik bir alanda kurulan Sular Vadisi Sokak İftarı Başakşehir İlçe Müftüsü Remzi Pehlivan’ın dualarıyla açıldı.

Vatandaşlar Başakşehir Belediyesi’nin ikramı olan ambalajlı korunaklı kaplarda sunduğu üç çeşit sıcak yemek, iftariyelik ve tatlıdan oluşan menüsüyle iftarlarını yaptı.

 

Teravih namazı öncesi de Hafız Mustafa Özyılmaz ile Tunahan Camii’nde Kur'an Tilaveti ile ilçe sakinleri ile buluştu.

Kaynak: İatanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35