banner29

Mustafa Armağan’dan Gündem Oluşturacak Sözler

Tarihçi Yazar Armağan’dan Gündem Oluşturacak Sözler ‘’Bir günde bin yıllık kültür yok edildi’’ Başakşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün hazırladığı “Bir Medeniyet Kırılması: Harf Inkılabı” konulu söyleşiye katılan gazeteci tarihçi yazar Mustafa Armağan, “3 Kasım 1928 yılında kabul edilen yeni alfabeyle, bir günde bin yıllık kadim kültür birikimi yok edildi” dedi.

Mustafa Armağan’dan Gündem Oluşturacak Sözler
3 Kasım 1923’de bir milletin düşünme şeklini, dünyayı algılama tarzını ve geçmişe dönük toplumsal hafızasını bir gecede silen harf inkılabının etkilerinin anlatıldığı programa, Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş ve çok sayıda izleyici de katıldı.

Eski alfabenin, modern dünyaya entegrasyonu zorlaştırdığı ve toplumu geri bıraktırdığı gerekçesiyle, yeni alfabeye geçişin yapıldığı cumhuriyet dönemiyle ilgili konuşan Armağan, bizden iki kuşak önce yaşamış atalarımızın, mezar taşlarını bile okuyamayan cahil bir topluma döndüğümüzü vurguladı. Armağan, ”Modernleşmenin ve bir seçkinler sınıfı oluşturmanın temel vasıtasının alfabenin değiştirilmesi olduğuna kendimizi inandırdık ve bununla adeta gurur duyduk. Oysa bir camiye gittiğimizde, Eyüp Sultan’da mezarlıklar içinde bir gezintiye çıktığımızda ya da eski bir çeşmeden su içtiğimizde başımızın üzerinde duran, bize bir şeyler anlatmaya çalışan yazıları okuyamaz olduk. Biz kendi ülkemizde atalarımızın doksan sene önce yazdıklarını okuyamayan, kendi ülkesinde turist gibi dolaşan yabancılar gibiyiz” dedi.

Üç kıtaya hükmetmiş ve buralara medeniyet götürmüş bir imparatorluğun evlatlarının kendi geçmişlerini bir gecede yok etmelerinin dünyada eşi benzeri olmadığının da altını çizen Armağan, ”3 Kasım 1928 günü bir karar alındı ve bir günde bütün alfabe değiştirildi. Bundan sonra eski alfabe ile yazı yazılmadı ve eski harflerle yazılmış tüm kitaplar çöpe atıldı. Bin yıllık bir birikim yasaklandı. Beyazıt Meydanı’nda bu kitaplar toplatılıp yakıldı. Evinde bu kitapları bulunduranlar çeşitli cezalara uğratıldı” diyerek üzüntüsünü paylaştı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35