banner25

Kemençe ve Bağlama Üstadları Başakşehir’de

İran'ın dünyaca ünlü kemençe üstadı Kayhan Kalhor ile bağlama ustası Erdal Erzincan, BKSM’deki ‘’Türk ve Acem Doğaçlamaları’’ adlı konserle Başakşehirliler’e unutulmaz bir gece yaşattı.

Kemençe ve Bağlama Üstadları Başakşehir’de
Ortadoğu'nun otantik çalgılarından kemençeyi son 10 yılda yeniden dünya müziğinin gündemine oturtan İranlı sanatçı Kayhan Kalhor ile Türkiye’nin bağlama üstadı Erdal Erzincan, Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’nde dinleyicilere müzik ziyafeti sundu.

“Türkiye ülkem gibi. Çok seviyorum”

Konser öncesi söyleşi yaptığımız Kayhan Kalhor, 70 yıllarda İran’dan çıktığında ilk olarak Türkiye’ye geldiğini, Türkiye’de geçirdiği 9 ayın ardından, Kanada ve Avrupa’ya gittiğini söyledi. Kültür olarak iki ülkeyi birbirine çok yakın bulduğunu belirten Kalhor, “Burayı çok seviyorum. Ülkem gibi görüyorum. Türkiye’ye gelmekten her zaman mutluluk duyuyorum. Yıllar önce ilk geldiğimde Avcılar’da bir arkadaşımda kaldım. Hemen her gün Bahçeşehir, Başakşehir’deyim. Hatırladığımdan çok daha gelişmiş ve çok daha güzel bir bölge olmuş” dedi.

“BKSM’ye baktığımda ekonomi-politika-kültür üçlemesinde her şeyin doğru gittiğini görüyorum”


Modern bir dünyada başarılı bir ülke olmak istiyorsanız üç şeye ihtiyacınızın olduğunu belirten Kayhan Kalhor, bunları şu şekilde açıkladı. “Birincisi, politika ve politikacılar. İkincisi ekonomi, üçüncüsü ise kültür. Modern yaşamda bu üçü çok önemli ve birbirini besliyor. Yerel yönetimin bu tarz çalışmaları çok sevindirici. İnsanlar yeni arabalarla evlerle birlikte kendini kültürel olarak da geliştirmeliler. İnsanların kültür merkezlerinde dans tiyatro müzik etkinliklerine ihtiyacı var. Bunlar birbirlerini tamamlayıcı şeyler bu bakımdan böyle kültür merkezleri daha çok çoğalıp etkinliklere yer vermeli. BKSM çok güzel bir mekan. Az önce bahsettiğim politika-ekonomi-kültür ilişkisini burada görüyorum. Bu üç önemli olgu burada tam olarak oturmuş durumda. Her şeyin doğru gittiğini görüyorum.”

“Başakşehir’i bu kadar gelişmiş görünce çok şaşırdım”

Konser öncesinde konuşan halk müziği sanatçısı ve bağlama üstadı Erdal Erzincan ise Başakşehir’e geldiğinde çok şaşırdığını ve çok güzel bulduğunu belirterek, “ Çok gelişmiş bir ilçe. Çok güzel bir kültür merkezi. Bu tarz salonlarda kendimiz çok daha iyi ifade edebiliyoruz. Alan büyüdükçe popüler kültür kaygıları ortaya çıkıyor. Artık kendinize değil seyirciye çalışıyorsunuz. Vermek istediğiniz mesaj kayboluyor. Bu tip salonlarda sanatı sanat gibi yapıyorsunuz.

Düğün, spor salonlarında konser veriliyor. Bunların ortadan kalkması gerekiyor. Belediyelerin bu tarz kültür merkezleri yapması ve kültürü bu şekilde algılaması çok güzel. Tüm Türkiye’de böyle kültür merkezleri olursa, ülkede bir çok şeyin düzeleceğine inanıyorum. Sanatın insanları bir araya getirme özelliği var. Bu salonlar oldukça bu doldukça, barış ortamı sağlanacaktır” diye konuştu. Programın sonunda Başakşehir Bilgievleri’nde bağlama dersi alan çocuklar, Erdal Erzincan ve Kayhan Kalhor ile fotoğraf çekindi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34