banner32

Kaligrafi Üstadı, Bilgievi Öğrencileri İle Buluştu

Başakşehir Belediyesi Bilgievi öğrencileri, kaligrafi sanatının en büyük üstadı Etem Çalışkan’dan uygulamalı ders aldı. Çalışkan, “Güzel yazı güzel ahlaktır. İnsanların hayata daha pozitif bakmalarını, daha insancıl bakmalarını sağlar’’ dedi.

Kaligrafi Üstadı, Bilgievi Öğrencileri İle Buluştu
Bilgievleri bünyesinde yer alan ‘Kaligrafi dersi’ne katılan Etem Çalışkan, öğrencilerin çalışmalarını inceledi ve önerilerde bulundu.

Güzel yazı güzel ahlaktır

Başakşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak ilçeye gelen Etem Çalışkan, Sular Vadisini de gezerek ilçeyle ilgili bilgiler aldı. Çalışkan, “Anadolu’da tek katlı, bahçeli bir evde yaşamak isterdim. Ama İstanbul kültür sanatla uğraşanlar ve ilgilenenler için % 90 gerekli bir yer” dedi.

Çalışkan daha sonra Cevdet Kılıçlar Bilgievi’nde verilen kaligrafi dersine katılarak, öğrencilerle buluştu. Öğrencilerin derste yaptığı çalışmalara tek tek inceleyen Etem Çalışkan, “Güzel yazı güzel ahlaktır. İnsanların hayata daha pozitif bakmalarını, daha insancıl bakmalarını sağlar. İnsanlar güzel yazıyla uğraşırken rahatlar, güzel yazı terapidir” dedi. Aynı zamanda ressam olan ve İSMEK’ler de usta öğreticilik yapan Etem Çalışkan, graffiti sanatı ile ilgili düşüncelerini de dile getirdi. “Graffiti yazılar ve resimler yoluyla kendini ifade eden bir görsel bir sanattır. Bu sanatın en güzel örnekleri Londra da bulunmaktadır. Gençlerin kendilerini anlatabilecekleri bu sanat desteklenmelidir” dedi.

Bilgievlerinde verilen kaligrafi derslerinin çok önemli olduğunu söyleyen Etem Çalışkan, öğrencilerin derste yaptıkları kaligrafi örneklerini tek tek inceledi. Harflerin yazılışını gösterdi. Öğrencilere önerilerde bulundu. Öğrenciler tarafından ilgiyle takip edilen Çalışkan, kaligrafi sanatının en güzel örneklerini yazarak gösterdi.
Çalışkan, 1969 yılında çizdiği Atatürk resmi ve kendisinin geliştirdiği Atatürk’ün imzasının yer aldığı portreleri de öğrencilere hediye etti.

Kızımın “Dikkat dağınıklığı” Kaligrafi dersiyle düzeldi

Derse katılan Rümeysa Özçelik’in annesi Aysun hanım, kızını kaligrafi dersine yönlendirmiş. Aysun Çelik, “Ben hat sanatıyla uğraşıyorum. Kızım evde ben çalışırken heves etti. Bilgievleri’ndeki kaligrafi derslerini duymuştum. Hat sanatı için yaşı küçük olduğu için buraya yönlendirdim. Kızımın dikkat dağınıklığı vardı. Uzun süre derslerinin başında kalamıyordu. Şimdi ise derslere çok severek devam ediyor. Dikkat dağınıklığı düzeldi” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35