banner32

ENGELSİZ CAMİ, ENGELSİZ İBADET

Diyanetİşleri Başkanlığı tarafından her yıl Ekim ayının ilk haftasında kutlanan Camiler Haftası, Ankara Kocatepe Camiindeki açılış töreni ile başladı.

ENGELSİZ CAMİ, ENGELSİZ İBADET
 Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Allah’ın verdiği herhangi bir engeli Allah’ın cezası olarak değerlendirmenin İslâm’ın reddettiği bir cahiliye alışkanlığı olduğunu belirtti. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Önemli olan, gönül dünyamızda bir engelin oluşmamasıdır. Mühim olan kalp gözümüzde bir körlüğün, bir engelin oluşmamasıdır. Gönlümüzün Hakk’a ve hakikate açık olmasıdır” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şunları söyledi: “Engelleri Allah’ın cezası gibi göstermek, İslâm’la bağdaşmaz…”

“Bugün zaman zaman ortaya çıkan ‘Sen ne suç işledin ki Allah size engelli bir çocuk verdi’ anlayışı İslâm’ın tamamen reddettiği bir cahiliye alışkanlığıdır. Allah’ın, bizi imtihan etmek için bize verdiği herhangi bir engeli Allah’ın cezası gibi göstermenin, İslam’la bağdaşır hiçbir tarafı yoktur. Engelli kardeşlerimizin önüne çıkan her engele, Eyüp peygamberin sabrı gibi bir sabırla dayanmak, cennete götüren büyük bir davranıştır.

Bedensel açıdan engelli olabiliriz. Görme, işitme, konuşma, zihinsel ya da ortopedik engelli olabiliriz. Ancak önemli olan gönül dünyamızda bir engelin oluşmamasıdır. Mühim olan kalp gözümüzde bir körlüğün, bir engelin oluşmamasıdır. Gönlümüzün Hakk’a ve hakikate açık olmasıdır. Sahabe içerisinde elliye yakın görme, ortopedik hatta işitme engelli sahabe vardı. Resul-i Ekrem (sav)’in bunların her biri ile kurduğu ilişki, Kıyamet sabahına kadar bütün müminlere engelli kardeşlerimize karşı nasıl muamele etmemizi ortaya koyan büyük örnek ve ibretlerle doludur.”

Cemaat yoğunluğuna göre merkezi yerlerde bulunan Müftülüğümüze bağlı 27 cami Engelli vatandaşlarımız için düzenlenerek engelsiz hale getirilmiş olup diğer camilerde ki çalışmalarımız devam etmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35