banner29

Çöpüne sahip çık!

Başakşehir Belediyesi Living Lab, Çöpüne Sahip Çık Vakfı (ÇSÇ) ile 1. Çocuk Eğitimi ve Çalıştayı düzenledi.

Çöpüne sahip çık!
‘Çöpüne Sahip Çık’ bağlığı ile Başakşehir Living Lab Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitim ve çalıştaya ilçe okullarından 13 öğrenci katıldı. Eğitimler, ÇSV Genel Sekreteri Ece Kuray ve ÇSÇ eğitmenlerinden Mert Yılmaz tarafından verildi.

Öğrenciler geri dönüşümü uygulamalı öğrendi

11 yaş grubu öğrencilerin katıldığı etkinlik eğitim ile başladı.

Öğrencilere; çöp nedir?, geri dönüşüm, çöp ayrıştırmanın önemi gibi konular slâytlar eşliğinde anlatıldı. Eğitimin sonunda katılımcılar, geri dönüşümü resim ve yazı ile anlattı. Çalıştay da ise Başakşehir Living Lab Merkezi’ne rast gele serpiştirilen çöpler çocuklar tarafından geri dönüşüm için ayrıştırıldı. 4 grup halinde gerçekleştirilen Çalıştay’ın sonunda öğrenciler geri dönüşüm de kullanılan malzemelerden yaka iğnesi yaptı. Etkinlik sonunda geri dönüşüm çantalar hediye edildi.
‘Başakşehir Belediyesi ile ortak çalışmalar yapılacak’

ÇSV Genel Sekreteri Ece Kuray, “Çocuklara eğitimler veren bir vakıfız. Pilot bölge olarak ta Başakşehir’de 1. Çocuk Eğitimi ve Çalıştayı düzenledik. Başakşehir Belediyesi Temizlik İşleri yetkilileri ile de görüştük. Onların okullarda verdiği eğitimlere de katkılar sağlamak istiyoruz. Eğitimimiz genişleyerek devam edecek.”

Çöp prens ve prensesler

Geri dönüşümün önemini anlatmak istediklerini belirten Kuray, eğitimin içeriğini anlattı, “Çöpün tanımı, geri dönüşümün ve çöp ayrıştırmanın önemini çocuklarımıza uygulamalı olarak anlatmayı hedefledik.

Etkileşimli bir eğitimimiz olacak. Eğitimden sonra ise öğrencilerin öğrendikleri şeyleri kâğıda aktarmalarını isteyeceğiz. Bu çıktılar bize de bir rehber olacak. Çocuklar bu eğitimi verselerdi nasıl anlatırdı, bunu anlamış olacağız. Akabinde de çocukları dört gruba ayıracağız. Rastgele yere serpiştirilmiş olan çöpleri ayrıştırmalarını isteyeceğiz. Her grubun kendi köşesi var. Çöpleri doğru yerlere yerleştirmelerini isteyeceğiz. Ayrıştırdıkları çöplerden de yaka iğnesi üretmelerini isteyeceğiz. Çocuklar, çöp prens ve çöp prensesler olacaklar.”
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34