banner25

Cami Sohbetleri Ali Rıza Temel’i Ağırladı

Her akşam önde gelen ilahiyatçı ve din alimlerini Başakşehirliler ile buluşturan Cami programlarının son adresi Güvercintepe Mahallesi oldu.

Cami Sohbetleri Ali Rıza Temel’i Ağırladı
Hz. Ali Camisi’nde gerçekleşen programa Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi Eski Müdürü Ali Rıza Temel konuk olarak katıldı. Temel, ibadetlerimizin manasını örneklerle açıkladı.

 
Teravihten önce gerçekleştirilen programa mahalle sakinleri yoğun katılım gösterdi.

‘Oruç, Rabbimize Olan Saygımızdır’


Dualarla sohbetine başlayan Ali Rıza Temel şunları kaydetti, “Sayılı günler tükeniyor ömür de tükeniyor. Bu sıcaklarda bu kadar uzun süre oruç tutulur mu diye endişe duyanlar oldu ama Rabbimiz taşıyamayacağımız yükü vermez. Oruç rabbimize saygımızdır. Allah (C.C) bizim aç, susuz kalmamızı istemez, ihtiyacı da yoktur. Namaz kılmasak rabbimize bir zararı olmaz, herkes kâfir olsa zarar vermez ama biz bu ibadetlerle imtihan oluruz. Bu bir disiplindir. Askerde de yat kalk diyen komutana neden bunları yapıyorsun denemez, bunlar bir disiplindir. İbadetlerde birer emirdir. Rabbimize saygımız var mı yok mu? O’nun emirlerini ciddiye alıyor muyuz almıyor muyuz? Tüm mesele budur. Allah (C.C) ibadetlerle bizi terbiye etmektedir. Kul olduğumuzun ispatıdır. Oruç tuttuğumuzda, rabbimize farzın başımız üstüne diyoruz.”

 

Namaz bağlantı demektir, diyen Temel ibadetlerimizin anlamlarını ise şöyle açıkladı, “Namaz kıldığımızda huzuruna çıkıp tekmil veriyoruz, seni unutmadım diyoruz. Zekât, fakirle zengin arasında köprüdür. İnsanlar birbirine benzemiyor, bunda da bir hikmet vardır. Buna şükretmek lazımdır. Bize lazım olan nimetleri rabbimiz bize vermiştir. Balıklar denizin içinde suyun farkında değildir. Nefes alabilmek bile başlı başına nimettir. Su içebilmek, yemek yiyebilmek, görmek, her şey nimettir. Tüm bunlara şükretmemiz gerekiyor.”

 

Cami cemaati, sohbet sonrasında Teravih namazını hep birlikte kıldı. Teravih namazı çıkışında vatandaşlara Başakşehir Belediyesi tarafından lokum ve Osmanlı şerbeti ikram edildi.

Kaynak: İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35