banner29

BKSM açılışını Genco Erkal'la yaptı

Geçen sene açılarak İstanbul kültür sanat yaşamına yeni bir soluk getiren Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi (BKSM), ikinci sezonunun açılışını dünyaca ünlü oyun yazarı ve yönetmen Bertolt Brecht'in siir, öykü ve şarkılarından derlenen " Ben Bertolt Brecht" oyunu ile perdelerini açtı.

BKSM açılışını Genco Erkal'la yaptı
Genco Erkal'dan Bertolt Brecht yorumu

Bertolt Brecht'in insancıl ve barışçıl bir dünyaya duyduğu özlemin mizahlar birleştirilerek düşünmeye sevkeden üslubunu oyuna ustalıkla aktaran Genco Erkal "Ben Bertolt Brecht" i anlattı "Eser Bertolt Brecht'in şarkı, şiir, öykü ve oyunlarının bir araya gelmesinden olusan bir oyundur. Daha doğrusu müzikal bir kabere gosterisidir. Oyun dünyanın hali üzerine biçiminde gelişiyor, iki oyuncu ve bir piyano eşliğinde oynanıyor. Brecht'in sivri dilini özledik. Düşünmeyi keşfe, eğlenceye dönüştüren zekasını, gülmece dehasını özledik. Oyunumuzla, İnsanın gözünü açan, ufkunu genişleten, sorduğu sorularla kıskırtan, uyaran, baştan çıkaran yazarımızı yeniden sahneye davet ediyoruz" dedi.

Geçen sene Kerem Gibi oyunu ile Başakşehirli izleyicisi ile buluşan Genco Erkal BKSM'nin sahnesini değerlendirdi "Geçen sene de bu sahnede oynamıştık. BKSM'nin sahnesine bayılıyorum ben. Çok da nitelikli bir seyircisi var. Bahçeşehir'e gelmek, oynamak bizim için büyük bir mutluluk"

Belediyelerin kendi tiyatroları olmalı

Oyuncu Genco Erkal belediyelerin kendilerine ait tiyatrolar kurarak genc yeteneklere destek olmaları gerektiğini savunarak sözlerine söyle devam etti " Belediyelerin kültür sanat çalışmaları daha ileriye götürülmelidir. Ülkemizde pek çok tiyatro okulu var, her yıl bu okullardan yüzlerce pırıl pırıl genc mezun oluyor. Maalesef ki yeteneklerini sadece televizyonlar da gösterebiliyorlar. Oysa bütün belediyelerin kendilerine ait tiyatroları olsa burada oyunlar hazırlansa, oynansa ne kadar da güzel olur" dedi.

Bertolt Brecht'in oyunlarının genel özelliği olan, çelişki ve çatışmalara yol açan mizah anlayışını kusursuzca sahneye yansıtan oyun, izleyiciyi derinden etkileyen müzikleri ile de ayakta alkışlandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34