banner25

Başakşehir’de Kurban Memnuniyeti

Başakşehir Belediyesi’nin iki farklı alana kurduğu modern kurban satış ve kesim alanları, vatandaşlar ve satıcılar tarafından büyük takdir topluyor.

Başakşehir’de Kurban Memnuniyeti
Başakşehirliler’in yanı sıra İstanbul’un farklı ilçelerinden vatandaşların da geldiği kurban satış ve kesim yerlerinde, vatandaşlara çeşitli konularda yardımcı olmak ya da problemlerini çözmek için, diyetisyen, veteriner ve müftülük görevlileri sürekli hazır bulunuyor.

Çalışmalar Vatandaştan ve Satıcılardan Takdir topluyor
Erzurum’dan kurban satışı için gelen Mehmet Uyanık, “85 hayvan getirdim. 70 tanesini sattım. Başakşehir Belediyesi’nin alanı çok konforlu. Mesela çadırlarımızda çok güzel yağmurluklar var. Yağmur yağsa bile sular içeri girmiyor. Yerler ıslanmıyor” şeklinde konuştu.

İstanbul’un En Modern Kesim Yerlerinden
Kurban satışı için 40 kurbanlık getiren ve hepsini satan Faruk Şengül, tesislerin çok modern olduğuna dikkat çekerek, ‘’Biz geçen sene Bağcılar’da satış yaptık. Bu sene Başakşehir’deyiz ve çok memnunuz. Her çadırda elektrik, her çadırın dibinde su var. Çamurlu değil. İstanbul’daki en modern, belki de Türkiye’nin en modern satış yeri diyebiliriz” dedi.
Kurban almak için Yenibosna’dan belediyenin tesislerine gelen Alpay Öztaş ise, “Böylesine güzel bir tesis, Başakşehir Belediyesi’nin büyük başarısı.

Vatandaşın rahatı için her şey düşünülmüş
Bağcılardan kurban satın almak için gelen Mikail Yumlu, Başakşehir Belediyesi’nin tesislerinde kurban kesmeyi planlıyor. Yumlu, “Başakşehir Belediyesi’ne gerçekten çok teşekkür ediyorum. Ben bu noktada belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Allah kendisinden razı olsun Burada vatandaşın rahatı için her şey düşünülmüş, her yer asfaltlanmış, özellikle parçalama üniteleriyle, kurban kesim yerleri çok hijyenik ve konforlu”

Uzmanlar Vatandaşa Yardımcı Olacak, Soruları Cevaplayacak
Başakşehir Belediyesi’nin pek çok yeniliği barındıran kurban satış ve kesim alanlarında görev yapan veterinerler ile müftülük görevlileri, çeşitli konular hakkında sürekli vatandaşları bilgilendirerek, sorularını cevaplıyor.

1. Etap Hacı Ahmet Cami İmamı olan ve kurban alanında Diyanet İşleri görevlisi olarak da hizmet veren Furkan Hatipoğlu, alanda yaptıkları çalışmaları anlattı. Kurban ibadetinin dini boyutu hakkında yetersiz bilgi sahibi olan ya da var olan bilgisinden şüphe eden vatandaşlara yardımcı olduklarını söyleyen Hatipoğlu, ‘’Vatandaşın satın alacağı hayvanların kusurları var m? Hangileri az kusur sayılır? Hangileri kurban olmayacak şekilde büyük kusur sayılır? Bunları anlatarak, vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz. Mesela bir vatandaşımızdan, ‘Boynuzu az kırık hayvandan kurban olur mu?’ diye soru geldi. Cevap olarak, ‘ Az kırıksa kurban olur. Boynuz kökünden kırıksa olmaz’ diye bilgilendirdik. Ayrıca veteriner hekim arkadaşlarımızla da alanda incelemelerde yaparak, vatandaşları ve satıcıları bilgilendiriyoruz” dedi.

Başakşehir Belediyesi’nin kurban satış ve kesim alanı hakkında da konuşan Hatipoğlu, “Belediyenin kurban alanları kurulmadan önce, vatandaşların bizden kurbanla ilgili bilgilendirme talebi olmuştu. Biz belediyeye talep götürmek isterken, Başakşehir Belediyesi bizden önce davrandı ve alanları hayata geçirdi. Çok memnun olduk. Bu çalışma çok güzel. Çünkü milletimizin dini hassasiyetleri çok yüksek. Pek çok sorusuna burada cevap bulabiliyor. Bu güzel çalışma için müftülüğümüze de çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kurbanlar sağlık kontrolünden geçiriliyor
Kurban alanında görev yapan Sağlık İşleri Müdürlüğü Veteriner Hekimi Yunus Kanlı da yaptıkları çalışmalarla ilgili şöyle konuştu:
“Yapılan uygulama her şeyden önce teknik bilgi konusunda kazanım sağlıyor. Vatandaş hayvan alırken tereddüt ediyor. Biz de işin teknik konularında yardımcı oluyoruz. Mesela boynuzu kırıksa, kulağı belirgin derece kopuk, ayağında topallık, kırık varsa, açık kanamalı yarası varsa biz teknik bilgiler veriyoruz. Hayvanların yaş tespitini yapıyoruz. Alanımıza gelen tüm hayvanların kimlikleri var. Pasaportları var. Kurbanlıklar yurt içi veteriner sağlık raporuyla birlikte geldiği için hepsi aşılı ve sağlıklı bir şekilde geliyorlar. Yolda gelirken ezilme durumu veya gözden kaçan bir durum var mı biz burada da kontrol ediyoruz’’ dedi.

Kurbanların rutin aralıklarla kontrollerinin yapıldığına da dikkat çeken Kanlı, ‘’Çadırların ve vatandaşların yürüdüğü alanlarda da belirli periyotlarla dezenfeksiyon işleri yapılıyor. Belediyemizin tüm birimlerinde ile kusursuz bir hizmet vermek istiyoruz. Halkımızdan gelen teşekkürler olumlu tebrikler çalışmalarımızı destekler nitelikte” diye konuştu.

Bayram günü yapılacak çalışmalar hakkında da bilgi veren Kanlı, “Bayram günü hayvan yakalama ekibimiz kaçan hayvanlara müdahale etme amaçlı görevli olacak. Veteriner ekibimiz kesim işlemi için, ilaçlama ekibimiz de dezenfeksiyon için alanda görev yapacak” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34