banner32

Başakşehir Belediyesi Tasarım Fabrikası Çalıştayı düzenledi

Başakşehir Belediyesi, Türkiye’nin ilk “Living Lab (Yaşam Laboratuvarı) projesi kapsamında, Design Factory Workshop (Tasarım Fabrikası Çalıştayı) etkinliği düzenledi.

Başakşehir Belediyesi Tasarım Fabrikası Çalıştayı düzenledi
Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü'nde gerçekleştirilen çalıştaya, Başakşehir Living Lab proje ekibinin yanı sıra Bahçeşehir Üniversitesi'nin akademik ve idari personelleri ve öğrenciler katıldı. Dünyada ilk kez Finlandiya'da Aalto Üniversitesi, şirketler ve belediyelerin ortak çalışmalarıyla 2008 yılında faaliyete geçirilen Aalto Design Factory'nin yapmış olduğu çalışmalar proje yöneticisi Viljami Litkainen ve SEOS şirketinin kurucusu Antti Pitkanen tarafından katılımcılara anlatıldı.

Çalıştayda, Design Factory konseptinin anlatılmasından sonra, dinleyiciler 4 farklı gruba ayrılarak, bu konsepti kendi hayal güçleri ile yeniden yorumlayarak, NFC, kablosuz iletişim, LED aydınlatma, dokunmatik cihazlar gibi yeni teknolojileri de göz önünde bulundurarak, söz konusu temaları maket haline getirdi. Oluşturulan maketler grup liderleri tarafından diğer gruplara tanıtıldığı çalışmada ayrıca Çalıştay katılımcılarının oylarıyla belirlenen en başarılı gruba çeşitli ödüller verildi.

Design Factory Nedir?

Aalto Universitesi'nin projesi olan Design Factory konsepti 2008 yılında kurulmuş olup, 3000 m2 alana sahip olan yaratıcı çalışma, bilgi ve deneyim paylaşımına imkan veren esnek bir çalışma ortamıdır. Design Factory son teknoljiye dayalı kavramsal düşünce ile disiplinler arası uygulamalı eğitimin bir arada hayata geçtiği bir ortam sunmakta. Bu ortamdaki tüm fasiliteler serbest etkileşime ve esnek kullanıma uygun olarak tasarlanmış olup, her konudaki ürün prototiplerinin en kolay şekilde üretilebilmesine olanak sağlamaktadır.

Eğitimin kalitesi Design Factory ile artıyor

Aalto Üniversitesi Design Factory projesi ile amaçladığı temel konu öğrenci odaklı öğrenim kültürünün yanısıra eğitimin ve araştırmanın kalitesini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Design Factory çatısı altında öğrenciler, eğitmen ve akademisyenler, araştırmacılar, girişimciler ve endüstri partnerliği aynı çatı altında buluşabilmekte ve üretim yapabilmektedir.

İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi'nde Design Factory konsepti kullanılacak

Başakşehir Belediyesinin girişimleri ile Başakşahir, 23 Mayıs 2012 tarihinde Mechelen, Belçika'da yapılan törenle European Network of Living Labs, ENoLL'un üyesi olarak çalışmalarına başlamıştı. Başakşehir, Türkiye ve dünyadan gelen yaratıcı Bilgi ve İletişim Teknolojileri ilişkili ürün ve hizmetlerin geliştirildiği, gerçek ortamda denendiği ve kullanıcılarla buluştuğu Türkiye’nin ilk “Living Lab (Yaşam Laboratuvarı)” olarak bir ilke imza atmıştı. Living Lab çalışmalarının ikinci ayağı olan Çalıştay yoğun ilgi gördü. Türkiye ve Dünyanın önde gelen teknoloji şirket temsilcilerinin yanı sıra akademisyenler de yoğun ilgi gösterdi.
Başakşehir Belediyesi Living Lab uygulamalrı için ilçede kurulacak olan İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi'nin bir bölümünde de Design Factory konsepti kullanılacak. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner35