banner32

Anadolu Ateşi Başakşehir'de yandı

Basaksehir Belediyesi'nin tiyatro, konserler ve gösterileri ile beğeni toplayan Bahçeşehir kültür sanat merkezi ikinci yılının ilk büyük gösterisini Anadolu Atesi grubu ile yaptı. Yurt içi ve yurt dısında yaptığı gösterilerle beğeni toplayan 60 kisilik grup Anadolunun zengin kültürünü gösterilerine yansıtarak katılımcılara coşku dolu bir gece yaşattı.

Anadolu Ateşi Başakşehir'de yandı
Gösteri yeni projelerinde çıkış noktası oldu

Basaksehir Belediye başkanı Mevlüt Uysal, grubun yönetmeni Mustafa Erdoğan'la gösteri öncesinde görüşerek çalışmaları hakkında bilgi aldı. Çocukları ile birlikte gelen Erdoğan Başakşehiri çok beğendiğini belirterek " Çocuklarımda bende Bahcesehir'i çok sevdik. Yesillikler içinde ferah bir yer. Yurt dışında bir yerde gibisiniz" dedi.

Anadolu Ateşi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kıvılcım Çocuk Kursu hakkında da Başkan Uysal'dan destek isteyen Mustafa Erdoğan Kıvılcım grubunu Basaksehir'de de sürdürerek ilçe çocuklarına hizmet etmek istediklerini dile getirdi " 4-12 yaş grubuna hitap eden bu grup. İlçede bu grupla dans akademisi olarak başlar zamanla sanat akademisi gibi devam eder. Çok Güzel Hareketler ekibini de aralıklarla bu ekibe katarak renklendirebiliriz. Kıvılcım şu an dünyadaki en büyük çocuk topluluğu. Bu grupta her seyi çocuklar yapıyor, diğer gruplarda yetiskinlerde gruba dahil oluyorlar. Bu grup ise tamemen insan gücüne, emeğine ve anadolu kültürüne dayanan bir grup. Yurt dışında da gösteriler yapıyor. Antalya ve Ankara da grubumuz çalısmalarını devam ettiriyor" dedi.

Kıvılcım grubunun maddi durumu olmayan çocuklara destek olduğunu da aktaran Erdogan " grup bünyesinde 10 çocuk, çocuk esirgeme kurumundan 10 teneside kuştepeden bize katıldı. Öğrencilerin eğitimlerinde ve sosyalleşmelerinde önemli adımlar attık, bunu Basakşehirde de devam ettirmek istiyoruz" dedi.

Mustafa Erdoğan'a ekibi adinan katılımları için sahnede çiçek taktım ederek, teşekkür eden Başkan Uysal "Anadolu Ateşi Türkiye'yi yurt dışında tanıtmak için büyük bir proje her ateşinde bir kıvılcımı olur. Biz Başaksehir'de Bahçesehir Muhsin Ertuğrul Sahnesinde Mustafa Ardoğan'ın kıvılcım grubu projesini gerçekleştireceğiz ve ilçe çocuklarına profesyonel bir hizmet göstereceğiz . Bu sene bu salondaki ikinci gösteri dönem boyunca da bu sahnede çok güzel gösteriler izleme imkanı bulacaksınız"dedi.

İstanbul'da Anadolu Ateşinin gösterilerini yapabileceği büyüklükte salonları bulmak çok zor. Ama bu salon gerçekten çok güzel, orkestra çukuruyla, büyüklüğüyle, Bu kültür merkezini Başakşehir'e kazandıran Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'a çok teşekkür ediyoruz"dedi.

Anadolu'nun tüm renkleri gösteri de yer buldu

Biletleri haftalar öncesinden tükenen Anadolu Ateşi gösterisi için grup 60 kişilik büyük bir ekiple sahne aldı.

Türklerin Orta Asya'dan göçünden başlayarak, Hititlerden, Osmanlılara kadar Anadolu kültürünü olusturan köklerin gündelik ve sosyal yaşantıları başarılı bir şekilde sahne gösterisinde yer buldu. Kafkas, Ege, Karadeniz, orta anadolu, Marmara gibi bölgenin izlerini taşıyan oyunların kostümleri de BKSM'nin sahnesinde renk cümbüşü oluşturdu.

İzleyiciler, zaman zaman Kafkas ve Karadeniz oyunları ile hareketlenirken, semazenlerin yer aldığı ölüm ve yaşam gibi oyunlarla hüzünlü anlar yaşadı. Roman dansları ile gittikçe hareketlenen gösteri adım adım Anadoluyu, Türkiye'yi gezdirdi. İzleyiciler tarafından uzun süre hafızalarda kalacak olan Anadolu Ateşi'nin oyunlarda ki coşkusu, izleyicilere aksetti.

Gösteri uzun süre ayakta alkışlanacak son buldu.


BKSM çok sevindirici


Anadolu Ataeşinin Başdansçısı Yançatoral, gösteri öncesi görüşlerini anlattı "Biz grup olarak istanbul da gösterilerimizi yapacağımız yer konusunda sıkıntılar yasıyoruz. O nedenle BKSM gibi güzel sahneleri bulabilmek çok sevindirici. Yerel yönetimlerinde kültür ve sanata bu kadar önem vermesi ayrıca sevindirici. Sahne müsait olduğu için bu gün kalabalık bir ekiple geldik, izleyicilerimize güzel bir gösteri sunacağız" dedi.

Grubun çalışmaları hakkında da bilgi veren baş dansçı Yançotoral sözleri "Kareografimiz belirli bir konsept etrafında gitmesine rağmen arada ilaveler ve çıkarımlar yapabiliyoruz. Bizi bir çok kez izleyen seyircilerimiz her defasında farklı seyler izlediklerini söylüyorlar. O nedenle sürekli gelişen bir gösteri. Baş dansçı olarak biraz daha ön plandayız. Ama hepimizin gösterdiği emek ve efor aynı, belki biz sadece fazladan makyaj yapıyoruz, siliyoruz" sonlandırdı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34