banner32

Başakşehir, 2012’de neleri yaşadı?

Bir yıl daha geride kaldı. Yeni yıla yeni ümitlerle girmeyi arzu ederken 2012’nin bir analizini yapmak istedik. Başakşehir 2012’yi nasıl geçirdi, kimler üzüldü, kimler sevindi? Bugünkü yazımızda İşte bu konuları özetlemeye çalışacağız…  

EMLAK RAYİÇ BEDELLERİ MAHKEMELİK OLDU

Güvercintepe Mahalle Muhtarı İbrahim Dinç, Başakşehir Belediyesi’nin, kendi mahallesinde emlak rayiç bedellerini aşırı yükselttiğini ileri sürerek dava açtı. Muhtar Dinç, 3 sokak hariç diğer bütün yerlerin yüksek rayiç bedellerini iptal ettirdi. Yani muhtar açtığı davayı kazandı Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise davayı kaybetti.
 
DERE YATAĞINA REZİDANS YAPTIRILMADI

Başakşehir 4.Etap’ta bulunan Kiler Market’in yerine çok katlı bir rezidans yapımına Haziran 2012’de başlayacağını söylemesinden sonra 4.Etap’ta ikamet eden duyarlı insanlar bir araya gelerek “Komşu İnisiyatifi” adı altında bir oluşuma gittiler. Bu oluşumun ilginç ve etkili eylemler yapmaları sonucu yetkililer, Kiler’e başka yerler önerdiler. Şu an buraya herhangi bir rezidans temeli atılamadı. “Birlikte kuvvet doğar” sözü burada bir kez daha kanıtlanmış oldu.
 
İMAR SORUNU HALKI CANINDAN BEZDİRDİ

Başakşehir ilçesi’nin, geliri düşük insan gurubunun ikamet ettiği Şahintepe, Güvercintepe ve Ziya Gökalp mahallelerinde yıllardır bir türlü imar sorunu çözülebilmiş değil. Gazete olarak bu soruna da el attık ve İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)muhabirleri “İstanbul’un İlçe Halkı Konuşuyor” programları kapsamında vatandaşlara mikrofon uzattılar. Başakşehirli birçok vatandaşımız, Belediye Başkanı Uysal’a ateş püskürdü. Bu konudaki haberimizi ve VİDEO kaydını izlemek isterseniz şu linki tıklayabilirsiniz: http://www.basaksehirtimes.com/guncel/soz-sirasi-basaksehir-halknda-h1401.html
 
BELEDİYEDE YAPRAK DÖKÜMÜ

Başakşehir Belediye başkanı Av.Mevlüt Uysal, 3.5 sene yardımcısı olan Mehmet Şahin’i hiç bir gerekçe açıklamadan görevinden aldı. Kısa bir süre sonra İmar’dan sorumlu Başkan Yardımcısı Şenol Ercan, görevinden istifa ettiğini açıkladı. Bu haberi ilk olarak www.basksehirtimes.com haber portalımız duyurdu. Uysal, yine hiçbir açıklama yapmadan Zabıta Müdürü Mustafa Alsan’ı da görevden aldı.
 
 
ENGELLİ VATANDAŞA DAVA AÇILDI

Başkanı olduğu Başakşehir Engelliler Derneği adına can siper hane bir şekilde çalışarak üretmeye çalışan Kerim Yavuz’a karşı büyük hata ve yanlışlar yapıldı. Haklı eleştiriler insanı az hata yapma sevk eder. Eleştiriler insanı olgunlaştırır. Buna karşın Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın Kerim Yavuz’a karşı açtığı davanın ilk duruşması yapıldı. Kerim Yavuz, zor şartlar altında mahkemeye kadar gitti. Ancak mahkemenin yapılacağı üst katlara çıkmadığı için hakimin aşağı indiği iddiaları var. Olgun ve kamil bir belediye başkanı, Kerim Yavuz’un evine gidip “Sizce engelliler için yapmamız gereken nedir?” deseydi ve yapılan tavsiyeleri dikkate alsaydı, hem bir engellinin kalbi kırılmayacaktı hem de olay bu boyutlara gelmeyecekti. Kerim Yavuz’un eksiklikleri ve hataları da olabilir, biz burada “Sayın Uysal, hatalı veya suçludur” hükmünü de verecek yetkiyi kendimizde görmüyoruz. Ancak siyasi ve akıllı düşünebilen bir başkan olayı bu raddeye getirmezdi.
 
UYSAL’IN SEÇİLMESİ İÇİN ÇALIŞAN BİRÇOK KİŞİ KÜSTÜRÜLDÜ

29 Mart 2009’da yapılan yerel yönetim seçimleri öncesi İstanbul Times Gazetesi ve Başakşehir Times Gazetesi’nin sahibi ve bir partili olarak her akşam AK Parti İlçe Başkanlığı’na uğrayıp elimden gelen yardım ve katkıları verdim. Aynı zaman da AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda Beldelerden Sorumlu İl Koordinatörü olarak partinin başarısı için çok çalıştım. 2004 yılında Başbakan Erdoğan, Kazlıçeşme mitingine geç teşrif etti. Bu nedenle CHP’nin mitinglerini engellediğimiz için açılan davada 3 ay hapis cezası aldık. Başkan Uysal ile ikimizde Başakşehir’de aday adayı olduğumuz halde parti onu aday yapmayı uygun bulduğunda diğer aday adayları işlerinin başına döndü ancak ben çalışmalara davam ettim.

Benim dışımda Başkan Uysal için çalışan; Mehmet Şahin, Ahmet Akın, Şenol Ercan, Kerim Yavuz, İlyas Bilen gibi isimler şu an nerede? İlgililer ve yetkililer Başkan Uysal’ın kırdığı kalpleri görmeliler.
 
HALI SAHA BİR YIL ÖNCE YIKILDI, NEREDE OKUL?

Güvercintepe Mahallesi’nde Salim Irmak’a ait Yaşar Halı Saha’yı geçen sene yıkım belgesi gösterilmeden yıkıldı. Sözde buraya okul yapılacaktı, bir yıl geçmesine rağmen henüz okulun temeli atılabilmiş değil. Alel acele bu yeri yıkarken kısa süre sonra olay durulduktan sonra mevcut yerin arka tarafını hafriyat döküm alanı yapabileceği iddiaları ortalıkta dolaştı. Bu iddiaların doğruluk payı var mı, yok mu? Bir türlü öğrenemedik.
Bir basın mensubu olarak sadece “Yıkım belgesi var mı, yok mu?” şeklinde sorduk ama bir sene geçtiği halde yıkımda katkısı olan hiçbir kurum ve kişi bize bu belgeyi sunamadı. Sahanın sahibi de ısrarla “Yerim hukuksuz ve kanunsuz bir şekilde yıkıldı. Kontratım daha 2014 yılına kadar vardı” dediği için bu olay ile alakalı bir kaç tane haber yaptık. Belge sunulmadığı sürece de yeri geldikçe aynı soruyu sormaya devam edeceğiz.
 
EVLERİN YANI BAŞINDA OTOBAN 

Başakşehir 4.ve 5 Etap’ta bir çok evin değerini düşürecek otoban projesi bölgeye deprem gibi düştü. Halk, “Otoban Platformu” adı altında bir birlik kurdu ve imza kampanyası başlattı. Bundan dolayı bir çok vatandaşın tedirginliği sürüyor. Buranın  akıbeti hakkında da net bir bilgi yok. Bazı evlerin balkonuna sıfır geçeceği, işin komik durumunu da gözler önüne seriyor.
 
 
BAŞAKŞEHİR’İN ARTISI DAHA FAZLA

Başakşehir 2008’ de ilçe oldu. 29 Mart 2009’da yapılan yerel yönetim seçimlerinde Av.Mevlüt Uysal, Kurucu Belediye Başkanı sıfatı ile çalışmalarına başladı. Başkan ve ekibi elbette ilçe için iyi şeyler yaptılar ve yapmaya da gayret ediyorlar. Ancak bu ilçede çok daha agresif çalışmalarla daha iyi işler yapması gerektiğine inanıyorum. Bu yazımda Mevlüt Uysal ve icraatlarını eleştirme niyetinde değilim. İlçemiz için “Daha nasıl güzel çalışmalar yapılır?” ona biraz kafa yoracağım.

Başakşehir İlçesini tam anlamı ile bilmeyenler, ilçenin her yerini etaplar ve Bahçeşehir gibi sorunsuz biliyorlar. Oysa bugüne kadar hiçbir hizmetin gitmediği bazı mahallerimizdeki sorun ve sıkıntılar, doğunun en ücra köyünde bile yok. İşte bir göz atalım varoş mahallerimize;

GÜVERCİNTEPE 

Bu mahallede bir çok sorun yaşanıyor. Birinci sorun yaklaşık olarak 3.000 hanenin evleri yüksek gelirim hattının altında yapılmış. Mahalle Muhtarı İbrahim Dinç’in  bu sorunu çözmek için İBB ve TEİAŞ nezdinde yıllardır çalıştığını ifade eden mahalle sakinleri, her muhtarın buraları işi belli bir aşamaya kadar getirdiğini de  ifade ederek her ne hikmetse ilçe belediyesi tarafından yeşil ışık yakılmadığını ifade ediyorlar. Mahalle için büyük bir sorun olan bu konuda teknik detayları bilmiyoruz. Belki de yasalar belediye başkanının önünü tıkıyor olabilir. Mahallede bu  sorunu yaşayanlar bize teknik detay verirlerse daha detaylı çalışmalar yapabiliriz... Eski Küçükçekmece belediye başkanlarından Tığlıoğlu döneminde 15 tane zengin arsa sahibi aile yaptığı protokol gereği arsalarınızın % 25’ini belediyeye terk edilmesi halinde imar verileceği söylenmiş. Vatandaş da imar alabilmek için bu % 25’i terk ediyorlar. Ancak Küçükçekmece belediyesi imarı veremiyor. Kendi payına istediği % 25 ‘i alıp sattığı için 20 yıldır devam eden davayı mahkeme, arsalar iade edilmediğinden belediye aleyhine, eski para birimi ile yaklaşık olarak 220 trilyon ödeme yapması gerektiğini söylüyor.

Burada bu karmaşa devam ederken nasıl oluyorsa oluyor, TOKİ 15 arsa zengini ailenin arazisi ile beraber yüzlerce garip gurebanın arsasını da, kendine tanınan yasal haklar gereği bloke ediyor. Bu mahallenin en önemli  iki sorunu bunlar olduğunu biliyorum. Yakın gelecekte daha detaylı belge ve bilgilere ulaşacağımı düşünüyorum. O vakit bu konu ile alakalı detaylı bir dosya açarız.

ZİYA GÖKALP 

KİPTAŞ’ın İOSB’nin yanı başında inşa ettiği MASKO evleri ve Ali Ağaoğlu’nun yaptığı kibir kuleleri de mahallenin ruhunu yansıtmıyor. Burada yapılacak olan konutlar bu bölgede ikamete den insanların bütçelerine ve yaşam tarzlarına uygun yapılması gerekir. Bu konutlar ile çevrelerinde ikamet eden vatandaşlar arasında bir sınıf farkı ister istemez ortaya çıkıyor. Yapılan yapılar insan odaklı olmalı. MASKO evleri de Ali Ağaoğlu’nun konutları da bölgenin ruhu ile çok barışık yapılar olmadığını vurgulamak gerek.

EĞİTİM YUVALARI ÇOĞALIYOR

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi müteşebbis Heyeti Başkanı İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun, eğitime ve basına ne kadar önem verdiğini yakinen biliyorum. 1989’ dan beri matbuat aleminin içindeyim. İlk kez bir vali yerel basın mensupları ile defalarca kahvaltıda bir araya geldiğini gördüm. 

Diğer bir ilk de sayın valimiz bu sene ilk kez 29 Ekim Cumhuriyet kutlamalarına yerel basını da davet ederek bizlere ne kadar önem verdiğini uygulamaları ile göstermiş oldu. Ayrıca da vali bey ve İOSB Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Tunalı Beyefendi’nin kendi mülkiyetlerinde olan arsalara meslek lisesi ve diğer eğitim kurumları yapmalarını, eğitime de katkıda bulunmaları çok güzel bir çalışma olarak görüyorum. Önümüzdeki süreçte İOSB’ninn daha çok sosyal içerikli çalışmalar yapmasını temenni ediyorum.

BAŞAKŞEHİR’DE SİYASET HIZLANIYOR 

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, yeniden aday olacağını ifade ediyor. Daha önce aldığı % 38 oydan daha fazla oy alacağına da inanmış durumda. CHP Başakşehir İlçe Başkanı Özgür Karabat, yaptığı alan çalışmaları ve kendi örgütü içinde oluşturduğu uyum ve ahenkten dolayı sanki ön seçimde büyük çoğunluğun oyuna alacağı izlenimini ediniyorum. Kim aday olursa olsun şeffaf ve açık bir şekilde seçime girmelerini isterim. AK Parti’de Av.Mevlüt Uysal, CHP’de de Özgür Karabat aday olursa Başbakan Erdoğan’ın bile Mevlüt Uysal’a yardıma geleceğini düşünüyorum. İstanbul AK Parti  için can damarıdır. Her ne kadar AK Parti Genel Merkezi Ankara’da ise de asıl üssünün İstanbul olduğunu bilmeyen yok. Zaten Başbakan da bunu her fırsatta değerlendiriyor. 2014 seçimlerinin İstanbul’da ve Başakşehir’de çok renkli geçeceği daha şimdiden belli oluyor. Kim, halk adına güzel işler yapacaksa o başkan olsun diyorum.

EMNİYET MÜDÜRÜ EKREM GÜNEYSİ TERFİ ETTİ

STK, medya ve halk ile samimi ve içten bir ortam kuran Başakşehir İlçe Emniyet Müdürü Ekrem Güneysi, terfi ederek İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. Basın olarak bizlere yakın duran Güneysi’nin ilçeden ayrılması bizi de çok üzdü. Yeni Emniyet Müdürümüz Murat Başıbüyük’ün basın ve STK’lara karşı stili daha farklı.
 
İSTANBUL TİMES MUHTEŞEM BİR GECE YAPTI

İstanbul’un kent gazeteciliğine kalite ve düzen getiren yayınları ile 6 Şubat 2008’den bu yana usanmadan, yılmadan doğru ve tarafsız haber verme gayretinde olan yayın gurubumuzun amiral gemisi olan İstanbul Times Gazetesi, 6 Şubat 2012’de Zeytinburnu Belediye Başkanı Sayın Murat Aydın ve yardımcısı Gökhan Kasap’ın ev sahipliğinde Kazlıçeşme Kültür Merkezi’nde milletvekillerinin, belediye başkanlarının, bürokratların ve iş adamlarının katıldığı seçkin bir davetli topluluğu ile 5.Kuruluş Yıl Dönümü ve Plaket Takdim Töreni düzenledi. Bu muhteşem gecemize teşrif edenlere ayrıca gazetemize reklam ve diğer katkılarla destek olan herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz.

2013 yılının ülkemize ve ilçemize hayırlar getirmesini dilerim. Başakşehir Times ve İstanbul Times Gazeteleri olarak ilçenin nabzını 2013 yılında da aynen 2012’de olduğu gibi yakından takip edeceğiz.


Başakşehir Times / Hüseyin Çetiner 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Duran Bozkurt
Duran Bozkurt - 10 yıl Önce

Hüseyin bey, yazınızda ilçemizin 2012 yılı özetini çıkarmışsınız. Bilgilerimizi tekrar ederken, ayrıntılarda gizli kalan anektotları da sayenizde öğrenme fırsatı bulduk.Teşekkür ederiz.
Ayrıca Onurkent Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği olarak bölgemizde yaşanan sorunlara duyarsız kalanlara, sadece seçim zamanı bizleri hatırlayanlara 2014 belediye seçimlerinde gerekli yanıtı vermeye kararlı olduğumuzu belirtmek isterim. Yıllardır, vaad edilerek verilmeyen tapular, yanlış çıkartılan ruhsatlar,yapılan tadilatlar ile ortak alanların ve sosyal alanların yandaşlara yada rant karşılığı tanıdıklara peşkeş çekilmesi, bir tarafta bir oturma bankını bile bize çok görürlerken, yeşil vadi caddesindeki bazı sitelerin duvarlarını ve otopark alanlarını bile tankerlerle yıkayıp temizlemeleri vb. daha bir çok şey sıralayabilirim. Sizin ilkeli, tarafsız ve doğru haber yapmaya çalıştığınıza olan inancımla başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.

Şemseddin IŞIK
Şemseddin IŞIK - 10 yıl Önce


yeterince sığmadığı için devam edeceğim bir sonraki yorumumda,

Şemseddin IŞIK
Şemseddin IŞIK - 10 yıl Önce

3.Halk arasında dolaşan bir söylenti. Bu yazım ileride bu söylentinin gerçekleşmesi halinde, insanlara bir belge olsun. Onurkent Site yönetiminin bulunduğu yerin benzin istasyonu olması durumu. Bunla
İlgili bizlere gerekçeniz ne olacak.
4. Onurkent Parkı olarak yapılan parkta, en alt kısma konan çocuk eğlence yerleri peki yukarıda oturan ebeveyinlerin suçu ne. Ayrıca oturak olarak konan yerler insanları ne güneşten korur nede yağmurdan,
5.En önemli olanı ise, böyle bir park yapılıyorda, neden o parkın tüm etrafına bir yürüyüş alanı yapılmıyor. Park böyle bir alana müsait.
6. Sorum Sn.Sinan beye, Park dışında bırakılan yol cepheli boş alan ne içindir, bunu öğrenmek istiyorum.
6. Mahallemize yapılan Cami için yapanlara teşekkür ediyorum. Ancak Minare neden uzun süredir tamamlanmıyor.

Tüm bu yazdıklarım yurttaş olarak duyduğum sorumluluktur.

Sn.Mevlüt ÜNSAL beyin ve Sinan bey umarım bunlarla ilgili bir cevapları olacaktır.

Saygılarımla,

Şemseddin IŞIK
Şemseddin IŞIK - 10 yıl Önce

Benim ilk yazdığım değilde, ikinci yazdığım yayınlamış. Bu nedenle tekrar ilk iki maddeyi yazıyorum.
1.Madde şu idi, Gecekondu önleme yasası gereği dar gelirli yurttaşlara yapılmak üzere tahsis edilen arsaların, daha sonra Füzil ve başkası gibi mütahitler tarafından yapılıp ve birilerine ciddi bir rant yaratmanın sebibi nedir. Bu oldukça önemli tüm yurttaşların bu açıklamanın yapılmasına ihtiyacı vardır. Sn.Mevlüt ÜYSAL ve Bölgemizde oturan Başkan Sn.Sinan beyin mutlaka bunlar için bir gerekçeli açıklamaları vardır. Sn.Sinan bey Onurkent site yönetimi olarak sizler biz orda oturan sakinlere nasıl bir hizmet veriyorsunuz. Lütfen bunu açıklayın.
2. Yine Gecekondu önleme yasası gereği, bahaneleri ile hem insanlara arsa tapusu vermeniz hemde üzerine 10 yıllık satılamaz kaydı koymanızın gerekçesi nedir. Bu yazdıklarıma ister cevap verin ister vermeyin ama ben çevremdeki herkese bu sorumsuzlukların bizlere getirdiği olumsuzlukları her yerde anlatacağım.
ve EMLAK VERGİLERİ..KORKUNÇ

banner34

banner35