banner25

Ak Parti Kadın ve engelli aday sürprizi yapacak

Başakşehir'de renkli bir 30 Mart 2014 yaşanacak 

Ak Parti Genel başkanı ve başbakan Recep Tayyip Erdoğan seçimlerde tahmin dışı çalışmlalar yaparak halkın beğenisini kazanmasını bilen bir genel başkan. Eski genel başkan yardımcısı Prof.Dr.Edibe Sözen’in İstanbul Maltepe ilçesinde aday adaylığı için başvuru yapması  Ak Parti’nin İstanbul’da en az 2 ilçede bayan aday,bir ilçede engelli aday ve bir ilçede genç bir belediye başkan adayı ile seçime gireceği sinyalini verdi.

Edibe Sözen’in Maltepe’de aday yapılabileceği tahmin edilirken diğer bayan adayın da Başakşehir’de olabileceğini tahmin ediyorum. Tabi bunu söylerken de il teşkilat başkanı,Başakşehir ve İBB meclis üyesi Halis Dalkılıç'ında güçlü aday adaylarından birisi olduğunu göz ardı etmiyorum. Hatta aldığım son bilgilere göre Dalkılıç'a temayül'de ciddi bir oy çıktığı da biliniyor. Mevcut Belediye başkanı Mevlüt Uysal'ın bugüne kadar dini bayramlarda yapmadığı bir şeyi yaparak temayülde oy kullanacak Başakşehir teşkilat mensuplarının gönlünü kazanmak için Sabri Özer markalı gömlek ve kravat hediye ettiği de biliniyor. Hediyeye rağmen Uysal'ın temayül'de hayal kırıklığı yaşadığı ifade ediliyor.
İstanbul’un 39 ilçesinde neden kadın belediye başkanı yok ?

29 Mart 2009 Belediye seçimlerinde Ak parti İstanbul’un 39 ilçesinin 26 tanesinde belediye başkanlığını kazandı. Bunların içinde hiçbir tanesinin bayan olmayışı belki çok gündeme gelemdi ama Nüfusunun yarısı kadın olan İstanbul’un 39 ilçesinde hiçbir kadın Belediye başkanın olmayışı hem iktidar hem de ana muhalefet’in kadına verdiği önemi gözler önüne seriyordu.

Başbakan Erdoğan bu eksikliği gördü bu dönem en az seçilebilecek yerde iki kadın aday olacak gibi görünüyor
Prof.Dr.Edibe Sözen’in Maltepe’de aday yapıldığı düşünülürse diğer kadın adayın da Başakşehir’de olabileceği ihtimali bana güçlü  gibi geliyor.

Bu bayan adayın kim olacağı ile alakalı da ben de bir kaç tane isim var ama şimdiden açıklayıp hedef gösterme niyetinde değilim.

Ak Parti’nin Mevlüt Uysal ile seçme girmeme şansı çok yüksek gibi geliyor bana. Ancak siyasette son dakika golleri her daim olabilir. 

Engelli aday İstanbul’a mutlaka gerekli 

Asr-ı saadette peygamber efendimiz toplumda iyi gözle bakılmayan bir çok engelliye normal insanlara gösterdiği ilgi ve alakanın daha fazlasını göstererek bu dezavantajlı gurubu daima koruyup kollamıştır. 
Hatta ciddi bir hastalığı olduğu için çöllerde yaşayan ve insanların içine çıkamayan bir zatı gidip çölde bularak gel seninle ortak iş yapalım sen çölde topladığın ürünleri getir birlikte pazarda satalım diyerek insanlara örnek olmuştur.

Ak Parti döneminde de engellilere yönelik ciddi yasal değişiklikler ile engellilerimiz hayata tutunda ve çarşı Pazar’a çıkar oldular. Bir çok eksikliğimiz olsa da yollar,araçlar bu dezavantajlı gurubun kullanacağı hale getiriliyor.

Mustafa Sarıgül İBB de CHP’nin adayı olursa Başbakan Erdoğan’ın toplumu etkileyeceği en önemli iki hamlesinden biriside İstanbul’un bir ilçesinde mutlaka engelli bir adayı seçilebileceği bir ilçede aday koyarak toplumun sempatisini çekmeyi başarmak için bir çıkış yapacağını düşünmekteyim.

İslam peygamberi ne yapmıştı engelli sahabi için ?

En meşhur engelli sahabe âmâ olan Abdullah bin Ümmi Mektum’dur. Hakkında ayetler dahi inmiştir. (Abese 80 /1-12) Efendimiz (s.a.v) onu müezzin olarak tayin etmiş, on üç defa da Efendimiz’in (s.a.v.) yerine imamlığa vekillik yapmıştır.

Hz.Muhammed sözde değil özde bir şekilde Engelli kişilere ciddi bir değer vererek kendilerine valilik, kendisine vekil ve daha birçok alanda hak ve yetkiler vermişti.

Buradan da anlaşılacağı üzere Efendimiz (s.a.v) hem cemaatle namazın önemini vurgulamış, hem de engellileri atıl kalmaya mahkum ve zavallı bir kitle olarak görmemiştir.

Bu dönem İstanbul’da Kadın,Engelli ve Genç aday olacaktır…

Özetle Ak Parti İstanbul 39 ilçesinin birinde Kadın,Engelli ve genç bir adayı belediye başkanlığına  aday göstererek bu üç kesimi yanına ekmeye çalışacaktır. Ve Bu durum da akıllıca bir çalışma olur. CHP’de aynı şeyi yaparak İstanbul’u almanın gayretine girecektir.

İstanbul’da hangi parti iyi bir aday,iyi bir meclis üyesi dağılımı yapar engelli aday,kadın aday ve genç aday gösterirse seçmeden iyi bir karşılık alacağı kesin.

İstanbul’un 39 ilçesinde hem iktidar hem de ana muhalefet partisinde şu an ciddi bir hareketlenme var. Kim projeleri ve yol haritası ile seçmeni ve partisini ikna ederse o aday yapılacak.

İstanbul’un en renkli ilçe seçimi hiç şüphesiz Başakşehir’de geçecek. Neden mi ?

Saadet Partisi Erbakan Hocanın kurduğu ilçede belediye başkanlığını almak için var gücü ile seçime asılacak. Zaten kulislerde Saadet partisinin İstanbul’da en az 3 ilçede (Sultanbeyli, Başakşehir,Arnavutköy) Belediye başkanlığını alarak üzerindeki ölü toprağı atmak için mücadele verdiği ifade ediliyor. 
CHP’nin atom karıncası başarılı eski ilçe başkanı Mali Müşavir Özgür Karabat şu an CHP Başakşehir’in en kudretli aday adayı konumunda. Karabat ve ekibi 2009’da kıl payı kaybettikleri Belediye başkanlığını alarak burada başarılı bir belediye başkanlığı yamak adına her türlü  hazırlığını yapmış durumda. Her görüşüp konuşmamızda Özgür başkan ayrı bir çalışma ile karşımıza çıkıyor. 

CHP aday adayı Karabat’ın en önemli özelliği halkın anlayacağı dilden konuşarak samimi bir şekilde yapacağı çalışmaları anlatması kendisi için büyük şans. MHP ise ciddi oya alabileceği sürpriz bir aday ile seçime gireceğini söylüyor. 

Ak Parti’de özellikle Etaplar bölgesini kendi kalesi olarak gördüğü için Başbakan’ın İBB başkanı iken KİPTAŞ marifeti ile ilk temellerini attığı ilçeyi başka partiye kaptırmamak için canla bala çalışacağı biliniyor.

Bizim de yapacağımız tek şey var zevkli geçecek Başakşehir belediye seçimlerini bir basın mensubu olarak izlemek…

Bakalım Ak Parti’nin kadın adayı olacak mı olmayacak mı ?


Başakşehir Times / Hüseyin Çetiner 25 Ekim 2014
YORUM EKLE
YORUMLAR
okan kul
okan kul - 8 yıl Önce

duydum ki başakşehir belediyesi vatandaşa kahve dağıtıyormuş.yahu bu adam değilmi milleti kapısından köfürler ederek kovan.anlamıyorum bunu başak şehir halkı unurmu?
kendi memurlarına sürgün hayatı yaşatan tüm dostlarını kıran bu zihniyet bir dahamı vallahi tövbe.başakşehir bu yapılanları asla hak etmiyor.önce insan ve adam olmak lazım bu yönetimmi vallahi kenarından bilen geçemezler.satılacak arsanızmı var yok rant getirecek topranız var vallahi alırım .para kazandıracak tanıdıkmı var hemen belediyeye alın bize rant sağlasın siz busunuz.

banner34

banner35